Osobnost roku podle Time? Higgsův boson, vozítko Curiosity nebo PSY

Časopis Time jako každý rok vyhlásil nominace na osobnost roku. Mezi 40 nominovaných se dostala celá řada známých osobností, ani tentokrát ale nechybí ani různé zvláštnosti. Jedna nominace je místo jednotlivce pro celou skupinu a dvě dokonce vůbec nepatří lidem.

Kdo se letos stane podle časopisu TIME osobností roku? Možností je celá řada a o mnoha z těch, kdo se dostali do užší nominace, jsme v různých souvislostech psali během roku i na Těchinternetech. Posuďte sami náš drobný výběr ze čtyřicítky nominovaných:

Felix Baumgartner – Odvážný skokan, který jen několik týdnů zpět překonal rekord v nejdelším volném pádu historie. Felix v rámci akce sponzorované známým nápojem RedBull skočil ze samého okraje stratosféry, místa, které se považuje za hranici vesmírného prostoru. A ohlas byl ohromný nejen na internetu.

Barack Obama – Obama uspěl v letošních volbách a stal se na druhé období prezidentem Spojených států amerických. To je samo o sobě velkým úspěchem, nás ale zaujal především způsob, jak vedl svou letošní kampaň, který předznamenává marketingové postupy 21. století.

Mitt Romney – Ačkoliv to tak podle volebního skóre v počtu volitelů nemusí vůbec vypadat, Romney byl Obamovi důstojným soupeřem. Pokud jde o hlasy obyvatel, dostal jich jen o 3,5 milionu méně.

Marissa Mayer – Do užší nominace se dostala i nejznámější žena Googlu, která se letos zviditelnila hned dvakrát. Nejprve se proslechlo, že je Marissa těhotná, a jen nedlouho potom se stala novou šéfkou Yahoo, jež pod jejím vedením chce oprášit svou zašlou slávu. Být matkou a šéfkou velké společnosti zároveň, to je úkol natolik odvážný, že si Marissa od mnohých vysloužila až kritiku za nezodpovědnost. Dokáže se se svými dvěma životními rolemi vypořádat? Těžko říci, za osobnost roku tato výzva ale možná stojí.

PSY – Korejský zpěvák se stal senzací tohoto roku se svým hitem Gangnam Style, jedním z nejšílenějších hudebních klipů, které jste kdy viděli. Ačkoliv o hudebně intelektuálních kvalitách jeho díla mohou existovat jisté pochybnosti, o tom, že se video lidem líbí, pochyb není. Tento víkend PSY po pouhých několika měsících překonal mnohem starší hit Justina Biebera Baby v počtu zhlédnutí na YouTube a stal se nejzobrazovanějším videem současnosti.

Vozítko Curiosity – Zatímco start mise na Mars v listopadu minulého roku se obešel bez obří mediální pozornosti, jeho přistání sledovaly v létě tohoto roku již bylo mediálně mnohem zajímavější. Curiosity si s sebou na rudou planetu dovezlo desetkrát větší výbavu než nejmodernější z jeho předchůdců a výsledky jeho bádání se s nadšením baví celý svět.

Higgsův Boson – Zvláštní částice, jejíž smysl sice nedokážeme plně vysvětlit, ale jejíž úspěšné prokázání v létě tohoto roku podle vědců konečně dokázalo také platnost Einsteinovy teorie relativity.

Bill Clinton, Hillary Clinton – Tato známá manželská dvojice se sice do nominací nedostala jako celek, ale každý zvlášť, pro přehlednost ale stojí za to zmínit je společně. Zatímco Bill Clinton výrazně pomohl se znovuzvolením Baracku Obamovi, Hillary černošskému prezidentovi napomáhá v jeho politické práci jako ministryně zahraničí.

Tim Cook – Do užší nominace se dostal i nový šéf Applu, o němž leckdo pochyboval, jak se zhostí těžké pozice po zesnulém Stevu Jobsovi. Všechno nasvědčuje tomu, že Tim Cook ve svém těžkém testu uspěl, největší společnost světa totiž i nadále roste.

Joe Biden – Když už jsme zmínili Obamu, Romneyho a rodinu Clintonových, nesmíme zapomenout ani na viceprezidenta Bidena, který v politice USA hraje neméně důležitou úlohu a také svým dílem přispěl k Obamově znovuzvolení.

A pokračovat by se dalo dál. Mezi nominacemi totiž nechybí ani první demokratický prezident Egypta Mohamed Morsy, severokorejský vůdce Kim Jong Un, známý rekordman a plavec Michael Phelps, starosta New Yorku Michael Bloomberg, raper a umělec Jay-Z či ruská kontroverzní skupina Pussy Riot, která se kvůli svému netradičně projevenému odporu proti Putinovi a církvi dostala do křížku s ruskými státními orgány. Za zmínku stojí, že podle internetového hlasování zatím vede egyptský prezident Mohamed Morsy.

Total
0
Shares
Další články