Open data: Co je na internetu zadarmo, co tam být mohlo a co přijde

Nejzajímavější způsob využití vašich dat vymyslí někdo jiný. S takovým mottem začalo setkání Hub Future na téma otevřených dat. Věděli jste třeba, kolik volně přístupných dat používá Seznam, nebo kolik lidí už se nechalo inspirovat, aby si na nich založili aplikace?

Otevřená data, tedy data volně přístupná na internetu ve strojově čitelné podobě, měla už být na českém internetu mnohem rozšířenější. Česko je totiž připojené do programu Open Government Partnership, který zjednodušeně znamená, že by veřejná správa měla sama a aktivně data zveřejňovat. Pro českou organizaci Open Society Fund je to důležité hlavně kvůli průhlednosti veřejné správy, nás zase zajímá to, že je na otevřených datech možné stavět komerční aplikace. Daří se to i těm největším hráčům na českém internetu.

Jakub Mráček: Data pro Google zpracováváte i vy

Jakub Mráček z Fondu Otakara Motejla ukázal, že když jsou data dostatečně přístupná, můžete na nich s jednoduchým nápadem stavět docela úspěšné aplikace. Třeba Google Recipes – ta sice v české verzi není, ale v angličtině je to velice oblíbená služba, pro kterou Google vlastně nic nevytvořil. Dokázal data jen šikovně strukturovat. Recepty můžete hledat třeba podle surovin, počtu kalorií nebo času, jak dlouho trvá vaření. Podobně Google strukturuje data u restaurací nebo se snaží například i o rozeznávání tváří. A při využívání YouTube nutí uživatele k psaní titulku k videím, čímž z nich získává víc informací, aby je pak mohl zase třídit.

“Ale víc než o technologiích je to o lidech. Pusťte data na internet, on je někdo zpracuje,” uzavřel Mráček.

Martin Nečaský: Jsme pozadu, ale možnosti tu jsou

Martin Nečaský ze společnosti Opendata.cz přišel ukázat hned několik zahraničních inspirací, jak otevřená data využít. Podívejte se sami třeba na úspěšný evropský portál publicdata.eu, kde najdete spoustu zajímavých aplikací nebo “jen” sekci nápadů – možná mezi nimi najdete i ten svůj. Oblíbený je i britský projekt data.gov.uk, kam v záložce Aplikace (Apps) uživatelé přidávají ty nástroje, při jejichž tvorbě otevřená data využili. Můžete se přesvědčit, jak široké jsou možnosti.

U nás je však zveřejňování dat pozadu. Loni se měl vybudovat katalog otevřených dat a otevřít několik datasetů, podle současných plánů ale bude hotový až na konci března a i to je podle Nečaského absolutně nereálné datum. “Snad na konci roku,” dodal.

Adam Chvaja: Stavíme na aplikacích zadarmo, jsou lepší

Zástupce Seznamu popsal otevřená data jako fantastickou příležitost pro byznys. Umožňují totiž kombinovat různé zdroje a stavět užitečné aplikace. I proto Seznam open source využívá, mezi jinými třeba Mapnik, Apache, Postgis nebo třeba Postgres. Jednoduše proto, že otevřený software je podle Chvaji kvalitní, běží na všech platformách a navíc je možné ho upravovat.

Pro data si společnost chodí třeba na Aster nebo Gebco a používá je pak ve svých mapách, kde mixuje otevřená data s vlastními, koupenými. Ročně nicméně kvůli mapám i tak kupuje další data za desítky milionů korun. Podle Chvaji se zkrátka firmám i bez veřejné správy vyplatí investovat a pak open data zveřejňovat. Například API svých map Seznam zdarma zpřístupňuje a i na jeho výstupech je možné stavět komerční aplikace. Využití volně přístupných dat může vypadat třeba takhle…

Jakub Mráček za Open data komunitu nakonec jednoduše doporučil: staňte se kliktivisty a podpořte otevřená data. Nejsnazší je spojit se s dalšími, kteří třeba hledají data jako vy. No a vy všichni samozřejmě sami data zveřejňujte.

Total
0
Shares
Další články