Online pomocníci – lifestreamové služby

Uživatel pak nemusí odkazovat tu na Facebook, tu na Twitter, tu na Foursquare, ale nasměrovat návštěvníky pouze na jednu stránku, kde si mohou hrát na Velkého bratra. Na článek o vizitkách se podívejte právě zde.

Díky přemíře nabízených služeb jsem rovnou vyřadila ty, které mají opět problémy s diakritikou a češtinu nezobrazují čitelně. Postupným používáním jsem ale zjistila, že ona přemíra vede k naprostému splynutí většiny lifestreamových služeb do šedého průměru funkčních, ale většinou nezajímavých stránek. Následuje tedy výčet pouze tří služeb, které něčím vybočily a neodradily mne po prvních několika minutách používání. Tedy jedním slovem – zaujaly. A každá po svém.

Soup.io

Soup.io nabízí přesně to, co si pod lifestreamovou službou můžeme představit. Po registraci získáte jednoduchou adresu uživatelskéjméno.soup.io, na které můžete hostovat výstupy z až 56 sociálních služeb. Pomineme fakt, že mnohé z nich ani neznáme :) Ty nejdůležitější zde najdete, pokud ne, můžete vložit vlastní RSS. Službu můžete také propojit s Facebookem a exportovat přijaté statusy do něj.

Soup.io

V nastavení designu máte možnost vybrat ze 4 předvolených šablon (u kterých lze navolit barvy, font a další nastavení), pro zdatnější je k dispozici editace samotných kaskádových stylů.

Obsah můžete samozřejmě vytvářet i nezávisle na importovaných službách. Kromě samotné stránky lze posílat nové příspěvky pomocí e-mailu. Šikovným plus je bookmarklet, který si přetáhnete v prohlížeči do lišty odkazů a kliknutím na něj přidáváte obsah z jakékoliv stránky, kterou jste zrovna navštívili.

Pokud budete mít zájem, můžete se na soup.io socializovat v rámci skupin, sledovat své přátele, ale i ty, kteří vás sledují (celkem trefně označené jako stalkery).

Čím je služba soup.io zajímavá? Jednoduchostí a designem

FriendFeed

FriendFeed vznikl v roce 2007 pod rukama bývalých zaměstnanců společnosti Google, kteří se podíleli například na spuštění Gmailu či Google Maps. Ačkoliv vstupní stránka nedává tušit, že by mohlo jít o zajímavou alternativu, více než milion unikátních návštěvníků měsíčně si myslí opak. Stejně tak sociální síť Facebook, která v létě 2009 FriendFeed koupila za necelých 50 milionů dolarů.

FriendFeed avizuje 58 nabízených služeb. Nabídka je určitě postačující i pro české poměry, chybějící položky lze nahradit vložením RSS. Veřejný profil najdete na adrese friendfeed.com/uživatelskéjméno.

FriendFeed

Socializaci umožňuje propojení s přáteli a zapojení se do tematických skupin. Tato spojení můžete třídit do listů. K dispozici máte několik přednastavených pro inspiraci, ty můžete používat či vymazat dle libosti.

Se vzhledem nijak dramaticky k lepšímu nepohnete, ale s trochou snahy se můžete alespoň odlišit. Služba nabízí 12 přednastavených šablon. Jejich použitelnost je přímo úměrná výši vaší apatie k výsledku. U vlastní šablony ovlivníte barvy boxů a jejich nadpisů a co je nejdůležitější – můžete vložit vlastní pozadí. S trochou kreativity tedy můžete dosáhnout relativně zajímavého vzhledu.

FriendFeed je zajímavý hlavně šíří nabízených doplňků. Obsah můžete kromě importovaných služeb plnit přes samotnou stránku, pomocí bookmarkletu nebo e-mailem. Můžete ho také odtud dále šířit – publikovat na Twitter nebo si vytvořit widget (k dispozici je 6 různých forem).

Pokud chcete FriendFeed používat aktivněji a potřebujete být ve styku s přibývajícími příspěvky, můžete dostávat upomínky do desktopového klienta, e-mailu, IM klienta, exportovat obsah do RSS čtečky, používat iGoogle gadget, Facebookovou aplikaci, k dispozici je i stránka upravená pro iPhone.

Čím je služba FriendFeed zajímavá? Akvizicí s Facebookem, počtem uživatelů a nástroji

Chi.mp

Server Chi.mp má dohodu se souostrovím Severní Mariany, díky které zadarmo poskytuje uživatelům vlastní doménu. Pokud se tedy zaregistrujete, získáte jednoduchou adresu uživatelskéjméno.mp. Lehce zapamatovatelné pro vás i pro vaše návštěvníky. Což je velké plus.

Chi.mp

Po registraci získáte ale kromě domény i nadstandardní obsah. Chi.mp se totiž nevymezuje pouze jako lifestreamová služba, ale jako vaše osobní centrum, kde návštěvník získá všechny možné informace, které mu povolíte získat. Na hlavní stránce tedy najdete stream z ostatních služeb a základní informace, k dispozici jsou ale i tři podstránky – About me, Blog a Albums. Co víc si uživatel pro vlastní homepage může přát?

Design je určitě zajímavější, než např. u FriendFeedu, ale také neumožňuje dramatičtější zásahy. Služba nabízí 27 přednastavených šablon, pokud se vám ani jedna nelíbí, můžete si vytvořit vlastní – zde je možná editace pozadí a barvy odkazů.

Pokud si připlatíte 20 dolarů ročně, získáte navíc možnost vytvářet subdomény, využívat e-mailové adresy dané domény nebo integrovat Google Apps.

Jediný zádrhel, na který jsem při testování služby narazila, bylo zpoždění streamu o cca 1 den. Někdo nad tím mávne rukou, jiným to může připadat jako závažný prohřešek.

Čím je služba Chi.mp zajímavá? Vlastní doménou a širším záběrem informací

Závěrem

Tentokrát jsem výjimečně vybrala pouze tři favority. Jak jsem již zmínila v úvodu – i přes fakt, že lifestreamových služeb je na internetu celkem velké množství, po delším testování mi začaly splývat a většina z nich navíc připadat zcela fádních a nezajímavých. Rozhodla jsem se tedy pro radikální výběr tří, které jsou odlišné jak od ostatních, tak samy od sebe.

Kterou z nich vybrat?  Pokud chcete jednoduchý stream bez přidaných služeb, nemáte potřebu se socializovat a je pro vás důležitý modernější vzhled, volte soup.io.

V případě, že chcete vsadit na jistotu do budoucna, předpokládáte propojení s ostatními přáteli a na vzhledu vám zas tolik nezáleží, FriendFeed je pro vás jako dělaný. Navíc je tu velká pravděpodobnost, že pokud někdo z vašich přátel používá podobnou službu, bude to právě tato.

A jestli hledáte stránku, kterou budete moci vydávat za svoji plnohodnotnou homepage, myslím, že Chi.mp vás nezklame. Můžete na ní rovnou blogovat i přidávat fotografie.

A pokud jste si nezamilovali ani jednu z výše zmíněných, doporučuji celkem obsáhlý seznam na serveru Lifestream Blog.

Jaká je moje volba? Homepage nepotřebuji a socializuji se dostatečně na ostatních službách. Mám ráda zajímavější vzhled, který se dá co nejvíce ovlivnit, jdu si tedy uvařit polévku :) Jaká lifestreamová služba je vaše oblíbená?