NSA vyvíjí kvantový superpočítač za účelem prolamování webového šifrování

Podle dokumentů Edwarda Snowdena z roku 2011 existuje v rámci NSA projekt vývoje kvantového počítače. NSA si pohrává s myšlenkou, že by takový počítač mohl být schopen prolomit šifrování i u komunikace, na kterou obyčejná výpočetní technika nestačí. Ta by v současné době běžně používané šifrování luštila třeba i několik let. Je poměrně zřejmé, že za takovou dobu by naprostá většina získaných informací naprosto pozbyla na jakékoliv relevanci.

NSA není jediná, kdo na vývoji kvantového počítače pracuje, zabývají se jím i někteří běžní vědci. Národní bezpečnostní agentura ale podle dva roky starých podkladů projektů není ve svém bádání dál, než kdokoliv jiný. Doby, kdy by bylo možné neomezeně prolomit šifrování na internetu, tak jsou zatím stále ještě v nedohlednu.

Podle webu deníku Washington Post, který informace od Snowdena zveřejnil včetně dokumentu, který o projektu mluví, se projekt jmenuje „Penetrating Hard Targets“ a na jeho vývoj je vyčleněno asi 80 milionů dolarů. Kvantové počítače by podle současné teorie měly být schopné s pomocí využití kvantových stavů (kde je, zjednodušeně řečeno, každý bit zároveň ve stavu nuly i jedničky) přeskakovat mnohé výpočetní kroky rovnou k výsledku. Tím by se všechny výpočty mnohonásobně urychlily.