NSA vydala svůj první Transparency Report. Přes Tumblr

NSA v loňském roce špehovala na 89 tisíc cílů. Skutečný počet účtů a jednotlivců ale může být i mnohonásobně vyšší, cílem totiž může být i libovolně velká organizace nebo dokonce i cizí stát.

Na základě slibu amerického prezidenta Baracka Obamy k vyšší otevřenosti kolem praktik NSA, ke kterému vedlo zveřejnění tajných informací Edwardem Snowdenem, vydala Národní bezpečnostní agentura USA minulý týden přes Tumblr svůj historicky první Transparency Report (zde v PDF).

NSA ve zprávě přibližuje počet žádostí o data podle různých amerických předpisů a také o kolika cílech data požadovala. Právě zde je ale problém, cílem totiž může být nejen jednotlivec, ale také celá organizace klidně o stovkách či tisících lidí. Jediným cílem je za určitých okolností dokonce i cizí stát. Například počet cílů podle paragrafu 702 Foreign Intelligence Surveillance Act (FISA), který činil 89 138, tak neříká mnoho o tom, o kolika lidech si NSA informace vyžádala. Číslo v podstatě jen stanoví spodní hranici celkového počtu jednotlivců.

Vedle cílů dle paragrafu 702 FISA za minulý rok NSA požadovala data také prostřednictvím 1767 příkazů podle paragrafů 703 a 704 FISA, podala 178 žádostí o obchodní záznamy podle části 5 FISA, které využívaly 423 metadata záznamů o telefonním provozu, a agentura také využila 19 212 národních bezpečnostních dopisů (National Security Letters).

Způsob, jakým jsou data v Transparency Reportu uspořádána, je také neumožňuje efektivně srovnávat se zprávami o aktivitách NSA vydanými jednotlivými společnostmi. Přestože tedy vydání reportu je krok správným směrem, NSA má ve své otevřenosti stále ještě mnoho co dohánět. Data, která prozatím poskytla, totiž o jejích aktivitách ve skutečnosti mnoho neodhalují.

Total
1
Shares
Další články
Přečtěte si více

Hangout s Taťánou le Moigne a Josefem Šlerkou už příští úterý

Proč je v Česku důležité mluvit o vzdělávaní? Jakou roli hraje internet na školách? Jak mohou organizace nebo jednotlivci přispět k rozvoji českého vzdělávání? A co v tomto ohledu dělá Google? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto a další otázky, můžete si i vy promluvit o vzdělávání s Taťánou le Moigne, Josefem Šlerkou, Simonou Weidnerovou a Lukášem Sedláčkem.
Přečtěte si více

Jak si rozumí internet a zákony v diskuzích, při citování i jinde

Zajímavý seminář nazvaný "Law, Media and Information in the Era of Internet" názorně ukázal, jak málo toho vlastně my, obyvatelé a obhospodařovatelé internetu, víme o vztahu světa online a platných zákonů u nás i ve světě. Akci pořádala advokátní kancelář Pelikán Krofta Kohoutek a už pouhá šíře zmíněných témat byla důkazem, že by podobných setkání mělo být víc.