Nový Megaupload ohlásil svůj příchod na únor

Zakladatel Megauploadu Kim Dotcom oslaví v únoru roční výročí svého zatčení originálním způsobem – spuštěním nového projektu Mega, který již nebude tak snadno právně napadnutelný. Kimův druhý projekt Megabox se má rozběhnout dokonce již tento rok.

Lednové uzavření Megauploadu a následné zatčení jeho zakladatele Kima Dotcoma obletělo celý svět. Málokoho by tenkrát napadlo, že se ještě někdy s nějakým jeho projektem setkáme, nicméně opak je pravdou. Na nových nápadech začal Dotcomův tým pracovat ihned po propuštění na kauci letos v únoru. Zatím jsou projekty dva, Mega a Megabox. První z nich má být spuštěn přesně k výročí zatčení, tedy 20. února 2013. Druhý již tento rok, ovšem datum nebylo zatím blíže specifikováno.

Projekt Mega má samozřejmě určitým způsobem nahradit původní Megaupload, který již bezpečně odpočívá v serverovém nebi. Tentokrát však má jít o lepší koncept, který by již neměl být jen tak snadno právně napadnutelný a zároveň by měla být uživatelská data ve větším bezpečí. Primárně toho bude docíleno tím, že data budou šifrována a klíč k dešifrování nebude zakladatelům Mega znám. Nebude tedy žádný způsob, jakým by si mohl kdokoliv ověřit obsah daných souborů, čímž se Mega bude pokoušet zříct odpovědnosti za nahrané věci a jejich případnou ilegálnost.

Na podobném principu v dnešní době fungují poměrně dobře warezfóra. Bezpečnost uživatelských dat pak zajistí více serverových základen, které již nebudou umístěny v jedné zemi, ale minimálně ve dvou. Mega rovněž nebude vymazávat duplikátní obsah, tedy je podstatně větší šance, že se dané soubory na serveru udrží déle. Dotcom ovšem částečně vyšel vstříc i svým protivníkům, tedy vlastníkům práv, kterým umožní přístup na server a nechá je promazávat obsah dle libosti, ovšem za podmínky, že mu smluvně stvrdí, že ho nebudou žalovat za činy koncových uživatelů.

Druhým Dotcomovým projektem je Megabox, který ale není úplnou novinku, mluvilo se o něm totiž již před nějakou dobou. Přesněji řečeno při únorovém zatčení, a to z toho důvodu, že se objevily spekulace, že hudební nakladatelství popohnala FBI k práci právě kvůli tomuhle projektu, který je ohrožoval. Princip je snadný: Dotcom by nahradil v řetězci hudební nakladatelství, kdy by jednal přímo s autory a jejich díla na svém serveru publikoval. 90 procent  příjmů by šlo oněm autorům a 10 procent pak do kapsy Kima.

Pro umělce je lákavá i další nabídka – dostanou zaplaceno i za zdarma staženou hudbu. Toho má být docíleno pomocí programu Megakey, který si budou muset aktivovat všichni, kteří by chtěli poslouchat hudbu zdarma. Tento program bude fungovat tak trochu jako obyčejný blokátor reklamy, jen s tím rozdílem, že tu původní nahradí svou vlastní. Megabox by se měl spustit do konce roku, nedávno to Dotcom potvrdil na svém Twitteru.

Via TNW

 

Total
0
Shares
Další články
MYIA
Přečtěte si více

Chat přes wifi Myia, vítěz AppParade, bude na Startup Summitu vaším networkingovým agentem

Mobilní aplikace s ženským jménem, která se nejvíce líbila účastníkům AppParade a ve veřejném hlasování ji zvolili jako nejlepší mezi dalšími 17 aplikacemi, se stane vaší společnicí na říjnovém Startup Summitu. Propojí vás se správnými lidmi a jejím prostřednictvím se dozvíte, kde se co důležitého děje.