Nový Google Transparency Report: žádostí států přibývá

Podle nejnovějšího Google Transparency Reportu se zvyšuje nejen množství žádostí, které orgány národních států podávají o data uživatelů, ale nově roste i počet žádostí o stažení obsahu. Aktivnější než dřív je i Česká republika, která také se žádostmi poprvé uspěla.

První Transparency Report zveřejnil Google v roce 2010 a vztahoval se k druhému pololetí předchozího roku. Od té doby společnost ze zveřejňování žádostí oficiálních míst o data uživatelů udělala tradici a pravidelně vydává přehledy za každé uplynulé pololetí. Nyní Google vydal přehled za první polovinu roku 2012.

Od ledna do června obdržela společnost celosvětově 20 938 žádostí o data, které se vztahovaly celkem ke 34 614 uživatelských účtů. Jak je vidět na následujícím grafu, oproti předchozímu pololetí jde o pokračující nárůst. Vzrůstající trend se přitom vytrvale ukazuje již od prvního reportu za rok 2009.

Žádosti o data uživatelů od konce roku 2009

Za první pololetí tohoto roku také poprvé výrazněji vzrostly žádosti o stažení obsahu, které se na rozdíl od žádostí o uživatelská data držely od vydání první zprávy na relativně stabilní úrovni a dokonce mírně klesaly. Celkem vlády od ledna do června zaslaly 1791 žádostí o stažení 17 746 kusů obsahu. Rozpis žádostí podle jednotlivých států naleznete zvlášť pro uživatelská data a zvlášť pro žádosti o stažení obsahu. Pokud jde o Českou republiku, ta Google žádala o data v prvním pololetí 44krát, o stažení obsahu neusilovala ani jednou.

Globální vývoj počtu žádostí o stažení obsahu

Česká republika se v žebříčku poprvé objevila v rámci posledního reportu, který jsme podrobně rozebrali v článku Google: Státy chtějí mazat stále více obsahu, poprvé i Česko. Tehdy ale bylo tuzemských žádostí jen minimum, týkaly se pouze stažení obsahu a žádné z nich navíc nebylo vyhověno. Tentokrát už Google vyhověl 32 procentům ze 44 českých žádostí o data. Například maďarské úřady podaly 92 žádostí o data a neuspěly ani jednou, Slovensko v seznamu nefiguruje vůbec.

Via Google

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Liga na ochranu internetu přichází, oficiálně od čtvrtka

Už tento týden, ve čtvrtek 19. července, začne fungovat ambiciózní projekt Internet Defense League. Jeho cílem je propojit velké i malé weby a jejich návštěvníky do jedné velké sítě, skrze níž bude možné v případě nouze vyslat signál a vydat se do boje za svobodu internetu. A co víc, otevřená inspirace Batmanem a internetovými memy nadchne každého geeka.