Nová evropská legislativa by mohla ohrozit síťovou neutralitu

Výbor Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energie schválil v úterý návrh nového telekomunikačního balíku pravidel. Kromě zrušení romaingu a umožnění rozšiřování 4G a 5G sítí obsahuje nová legislativa i ustanovení, která by mohla ohrozit síťovou neutralitu.

Legislativní balíček, kterým se tzv. Průmyslový výbor Evropského parlamentu v úterý zabýval a který schválil, obsahuje celou řadu nových pravidel pro evropské telekomunikační společnosti. Mnoho z nich je přitom přínosných, například plánovaný zákaz roamingových poplatků od konce roku 2015, nebo pravidla pro efektivní nakládání s rádiovým spektrem, která by měla umožnit další rozvoj 4G a 5G sítí na našem kontinentu a s tím rychlejší mobilní data.

Legislativa se ovšem zabývá i síťovou neutralitou, a právě zde je podle některých vyjádření její největší slabina. Zpráva o jednání výboru sice uvádí, že by nová pravidla měla síťovou neutralitu zabezpečit, sdružení EDRi (European Digital Rights, sdružuje asi 35 organizací věnujících se ochraně práv občanů z 21 evropských zemí) se ale obává opaku.

Kde je problém? Legislativa stanoví, že telekomunikační operátoři nesmí blokovat či jakkoliv omezovat internetové připojení svých konkurentů. Zároveň ale mohou vytvořit “specializované” služby, které budou mít vyšší kvalitu, ovšem jen za předpokladu, že to nebude mít negativní vliv na přenosové rychlosti slíbené ostatním zákazníkům. V případě druhého pravidla se EDRi obává, že jde o příliš obecnou formulaci, která by operátorům umožnila své vlastní i cizí služby jednoduše označit jako “specializované” a poté je výrazně zvýhodnit oproti zbytku.

Právě obava z dvojího internetu, jednoho pomalejšího pro ty, kdo si nemohou dovolit platit, a druhého rychlého pro bohaté společnosti a jednotlivce, stojí v pozadí diskuze o síťové neutralitě. Síťová neutralita by měla zajistit, aby všechna data na internetu byla zpracovávána se stejnou prioritou, a všichni uživatelé tak měli přístup ke stejné kvalitě služeb. To by mělo udržet internet otevřený inovacím, které často přichází zdola, od malých a neznámých společností i jednotlivců, takových, které často prostředky na “specializované” zvýhodněné (a v prostředí dvojího internetu jediné konkurenceschopné) služby nemají. Dalším podstatným faktorem je hypotetická možnost operátorů zvýhodnit své vlastní online služby (například streamovací služby) oproti konkurenci zvýšením jejich rychlosti.

Odpůrci síťové neutrality zpravidla argumentují tím, že by měla i na internetu existovat možnost připlatit si za vyšší kvalitu služeb, podobně jako si lze běžně připlatit za lepší restauraci nebo kvalitnější automobilový servis.

Současný návrh, o kterém se bude hlasovat 3. dubna na plénu Evropského parlamentu, hrozí podle EDRi zavedením “specializovaných” zvýhodněných služeb jemnou rovnováhu síťové neutrality narušit.

Total
0
Shares
Další články