No more best in covid: Proč si na Česko v zahraničí ukazují prstem?

Na začátku března byla Česká republika zahraničními médii označena jako temný ostrov zkázy na epidemické mapě světa. Podle CNN však není důvod, aby naše země patřila mezi ty nejhorší, resp. nejvíce postižené. Kde se stala chyba?

Česko je považováno za relativně bohatý národ, který má i díky členství v Evropské unii přístup k očkovacím látkám, zdravotnickému vybavení i k technologickým řešením pro trasování nákazy. Český systém zdravotní péče má v zahraničí dobrou pověst, naše ekonomika byla považována za poměrně silnou, vládne zde demokracie. Ani to však evidentně nestačí k tomu, aby se nám vyhnula koronavirová smršť, kvůli které nyní sloužíme celému světu jako odstrašující příklad.

Loni touhle dobou

Přitom ještě před rokem bylo Česko vnímáno naprosto odlišně. Při první vlně jsme byli vzorem, zahraniční média psala o tom, jak jsme oprášili šicí stroje a jak celý národ začal šít roušky, kterých byl nedostatek. Jak vláda rychle přistoupila k lockdownu a uzavření hranic. Roušky se musely nosit všude a Češi to většinou skutečně dodržovali. Do léta se koronavirus stáhl, vše se brzy vrátilo k normálu, na epidemii se zapomnělo, otevřela se divadla, obchody a lidé se rozjeli na dovolenou.

Brzy se ukázalo, že vítězství bylo předčasné, a další snaha o zavedení roušek narazila na premiérův odpor. Byla populistická řešení přednější než naše zdraví?

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu…

Nyní se pravděpodobně stále vezeme na druhé vlně, která začala loni na podzim. Premiérovo chvástání na Twitteru a jeho rady tehdejšímu prezidentovi USA – jak úspěšně zvládnout pandemii – jsou tentokrát všem pro smích. V únoru poukázal server Financial Times na to, že máme v Česku nejvyšší míru infekce v EU v přepočtu na obyvatele a že nemocnice jsou na pokraji kolapsu.

Prevence, zákroky a léčba nesouvisející s Covidem-19 byla odsunuta někam „na později“. Koronavirus se zkrátka stal jedinou akceptovatelnou nemocí, kvůli které můžeme jít k lékaři, do nemocnice, proč zavolat sanitku. Všimněte si, že dneska už si nikdo nedovolí na veřejnosti zakašlat. A pokud tak náhodou učiní, setká se s nesouhlasnými pohledy, které by jej nejraději uvrhly ve věčnou karanténu.

Co odborník, to názor. Co Čech, to odborník

Diskutuje se o tom, proč vláda neposlouchá názory expertů a vypořádává se s pandemií jen na základě svého uvážení. Proč nutnost zavedení nepopulárních opatření nevysvětlují experti, ale sami politici nebo předseda vlády? Není se pak čemu divit, že veřejnost pravidla odmítá dodržovat a bojkotuje je už kvůli svému politickému vyznání. Sociální sítě jsou prošpikované dezinformacemi a hoaxy na téma koronaviru vzbuzují protichůdné názory, přestože jsou měsíce staré a dávno vyvrácené. Facebook je plný jasně vymezených jedinců (pro/proti očkování, pro/proti opatření…), kteří neuznávají druhý názor. Společnost je rozdělená a nejednotnost vládních nařízení se na ní nepříznivě podepsala.

Češi se cítí unavení, demotivovaní, sociálně deprivovaní, zatímco stále přísnější opatření nemají konce. O jejich efektivitě a dopadech se spekuluje v domácnostech, na tajných setkáních s přáteli i v zaměstnání ve frontě na povinné testování.

Česká republika byla v nouzovém stavu od 12. 3. do 17. 5. 2020, následně od 5. 10. 2020 dosud.

NanoČesko

Lidé se shodují, že nynější status quo trvá už moc dlouho, že světlo na konci tunelu je stále v nedohlednu. A že vláda nedělá nic pro to, aby nám, cestujícím ve zběsilém pandemickém rychlíku, situaci ulehčila nebo dodala (alespoň částečný) pocit jistoty.

Ale možná je řešení naší pošramocené pověsti a epidemiologické situace nasnadě. Proč jsme se nedokázali za ten rok spojit a využít zdejší potenciál a nastalou příležitost? Proč nejsme třeba vyhlášenou nanorouškovou velmocí? Proč nanoroušky nevyrábíme ve velkém, proč je nenosí každý, proč neukazujeme jejich funkčnost sousedům, kteří nám uzavřeli své hranice, proč si na nás celý svět neukazuje jako na pyšný národ nanorouškářů, který se postavil 2. vlně ve vlastní zbroji?

Ze dna

Je třeba konečně pochopit, že se infekce přenáší i mezi kamarády, „kteří si důvěřují“. Že když člověku není dobře, tak by neměl hostit celorodinný nedělní oběd. Že koronavirus opravdu mohou přinést i sousedi, se kterými se známe dlouhá léta…

Stejně, jak jsme se do toho dostali, můžeme i ven. Chybí nám však jasné a následováníhodné vedení, abychom nemuseli přísná opatření před aplikací ředit ještě selským rozumem. Jsme dost hluboko, aby bylo dno na dosah. A jakmile se nám od něj podaří razantně odrazit, hladina bude konečně o něco blíž. A volné nadechnutí také.

Zdroj: Edition.cnn.com, Ft.com, Apnews.com, Theguardian.com, Vlast.cz

Total
1
Shares
Další články
Přečtěte si více

Snapchat, WeChat, WhatsApp – hity loňského roku a hrozba sociálních sítí

Podle posledních dat agentury Flurry Analytics se aplikace využívají průměrné o 115 procent a navíc - chatovací aplikace poskočily dramaticky o 203 procent. Konkurence na App Store sice zařídila, že šance na finanční úspěch aplikace klesne do roku 2018 na 0,01 procenta. To ale neznamená, že se zastaví příval nových aplikací a růst jejich využívání.