Netflix slibuje na letošek expanzi do Evropy. Dočkáme se?

Kvartální výsledky a přinesly i plno prohlášení, na které my, za oceánem, docela čekáme. A to především oznámení “podstatné evropské expanze” v průběhu letošního roku “Úspěchy při získávání předplatitelů mimo Ameriku nás jen utvrdily v tom, že právě svět je pro Netflix velká šance,” tvrdí firma ve finanční zprávě.

Konkrétní země zpráva neprozrazuje. S realistickým přístupem ale můžeme počítat s tím, že čeští uživatelé se dočkají pravděpodobně až jako jedni z posledních.

Na evropské půdě zatím Netflix působí jen na severu a v Irsku, kde aktuálně srovnal cenu předplatného na evropský standard – tedy 7,99 euro.

Důraz na uživatele ze světa ale poroste. Jen na konci roku vydělali Netflixu 221 milionů dolarů. Ti američtí ale 741 milion. Pro první čtvrtletí si Netflix tak naplánoval meziroční šedesátiprocentní nárůst předplatitelské báze.

Vlastní obsah, velké ceny

Videoserver se loni rozjel a začíná být velkým hráčem, který už se nemusí krčit vedle velkých televizí. Má vlastní pořady, které vyhrávají televizní ceny – ve vitríně už stojí Zlatý globus i Emmy. A seriály jako House of Cards nebo Orange is a new Black se s přehledem dostaly do první desítky nejsledovanějších sérií loňského roku. Dokumentární Square je dokonce nominovaný na Oscara.

Firma roste i technologicky. Na nedávno skončeném CESu představila Ultra High Definition 4K, díky čemuž bude obraz ostrý jako břitva. Na vlastní oči to poznají diváci druhé série House of Cards.

Piráti nevědomky radí při výběru filmů

Zároveň se ale Netflix nebojí odvážných experimentu a tituly do svého streamu vybírá podle jejich popularity na stahovacích serverech.

“Když kupujeme seriály, koukáme se samozřejmě, jak se jim dařilo na pirátských stránkách,” říká viceprezidentka pro obsah Netflixu Kelly Merryman a dodává, že samozřejmě některé formáty, jako třeba American Idol a podobné reality show nechávají radši televizní obrazovce.

Samotný Netflix proti pirátství jako takovému bojuje. Šéf serveru Reed Hastings už dlouhodobě prohlašuje, že jejich služba může plno lidí od stahování odradit. ”Třeba v Kanadě klesl během tří let, po které tam působíme, provoz na torrentech o padesát procent. Stále ale hodně lidí stahuje načerno,” poznamenal pro BBC.