Němečtí úředníci označili Google Analytics jako nelegální

Skutečnost, že některým německým úředníkům je služba Google Analytics trnem v oku není nic nového: Již před nějakou dobou Google kritizovali za to, že nikde veřejně neuvádí, jaká data přesně shromažďuje a kolik identifikovatelných dat je odesíláno a ukládáno na servery ve Spojených státech. Svoji kritiku podepřeli zejména tvrzením, že podle německých zákonů je nelegální, aby taková data zemi opouštěla.

Problém je však stále aktuální – jak včera informoval zpravodajský server Zeit Online, mnozí úředníci spolkové vlády, kteří jsou pověřeni ochranou národních dat, jsou přesvědčeni, že Google Analytics odporuje tamějším zákonům a zvažují uvalení sankcí v podobě pokut pro firmy, které tento produkt na svých stránkách využívají pro sběr statistických dat o uživatelích bez jejich výslovného souhlasu.

Záležitost nemůže být brána na lehkou váhu zejména kvůli tomu, že Google Analytics využívá přibližně 13% německých internetových stránek (v doméně .de). Služba je využívaná na webech mnoha společností, včetně některých významných zpravodajských médií, politických stran a farmaceutických firem. Úředníci se nejvíce obávají, že by Google díky sběru informací například na stránkách zdravotních pojišťoven a podobných institucí mohl začít vytvářet profily uživatelů, kde by byly zaznamenány údaje jako jsou jejich zájmy, životní styl, spotřebitelské chování či politické a sexuální preference.

Co na to Google?

Google se obviněním brání ústy experta na ochranu dat z německé pobočky společnosti, Pera Meyerdierkse, který říká, že vše je z právního hlediska zcela v pořádku, protože Google dodržuje všechny zásady směrnice Safe Harbor, která reguluje ukládání dat o uživatelích z Evropské unie společnostmi ze Spojených států. Rovněž argumentuje tím, že uživatelé mají možnost ukládání cookies (které Google Analytics využívá) zakázat a kroky z německé strany jsou tak zbytečné.

via Tech Crunch Europe