Největší burza BitCoinů Mt.Gox čelí vytrvalým DDoS útokům

První hmatatelné reakce na to, co se děje v posledních dnech s cenou BitCoinů, na sebe nenechaly dlouho čekat. Jsou ovšem úplně jiného rázu, než by snad kdo čekal. Největší burza BitCoinů na světě, která obchoduje 70 procent celkového objemu obchodů s nimi, se stala terčem tzv. DDoS útoků, které ji na čas vyřadily z provozu úplně.

Mt.Gox je tou burzou BitCoinů, ze které se odvozuje cena této měny, právě proto, že se na této burze obchoduje 80 procent převodů mezi BitCoiny a dolary a 70 procent převodů mezi BitCoiny a klasickými penězi, nebudeme-li rozlišovat různé měny. Vyřadit z provozu tuto burzu, případně jí zaškodit, to je víceméně stejné, jako zaškodit BitCoinu jako celku.

A právě o to se podle tiskové zprávy od Mt.Gox, kterou burza během dneška vydala, někdo snaží. Její webová stránka je pod DDoS útokem, který ji během včerejška dokonce na čas vyřadil z provozu. Motivy pro tento útok mohou být víceméně dva. Buď jde o útok přímo proti ekosystému BitCoinů, který se prudkým růstem ceny této elektronické měny hodně zviditelnil, nebo jde o snahu se obohatit.

Zatímco první možnost není třeba nijak hluboce vysvětlovat, ta druhá si několik řádku zaslouží. Obohacení by mělo spočívat v tom, že útočník pomocí ovlivnění stability a rychlosti burzy snižuje důvěru obchodujících a tím tlačí cenu dolů. Ve chvíli, kdy má pocit dostatečného snížení ceny, nakoupí a s útokem přestane. Počká, dokud se rovnovážná cena opět nevrátí na vyšší hodnoty, prodá, a začne opět s útokem, aby cenu stlačil dolů a celý proces mohl opakovat. Protože v tom, kdy spustí DDoS bombardování, není útočník nijak omezen, může od chvíle, kdy cenu stlačí, do chvíle, kdy začne opět útočit po prodeji, proběhnout (teoreticky) bez útoků klidně i několik dní nebo více.

Burze se prozatím podařilo škody omezit na mírně zpomalený web a delší než obvyklou odezvu při zpracovávání obchodů. V krajním případě může uživatele potkat chyba číslo 502, která mimo jiné znamená nemožnost stránku načíst kvůli dočasnému přetížení serveru. Útoky by tak, pokud znatelně nezesílí, neměly na cenu BitCoinů mít prozatím významný vliv.

Via BI

Total
0
Shares
Další články