Nejkontroverznější hesla na Wikipedii? U Čechů jasně homosexualita

Tým Oxfordských výzkumníků provedl zajímavou studii. Zkoumal, jaké články na WIkipedii jsou nejkontroverznější. Za měřítko považoval, zda různé skupiny autorů soupeří o zobrazení svých editací. Jako jednou z jazykových verzí se zabýval i českou WIkipedií, která odhalila tichý souboj, který probíhá mezi liberální a konzervativní částí editorů encyklopedie.

Wikipedii může editovat kdokoliv. Je to výhoda, ale zároveň možné riziko. Existuje totiž plno témat, jejichž výklad je sporný. Snadno se pak může stát, že se editoři neshodnou. A začíná něco, čemu bychom mohli říct tajná válka o slova. Co si budeme namlouvat, kdo ovládá minulost, ovládá i budoucnost, takže kontroverze kolem historických témat je jasná. Češi ale překvapivě válčí i o slova, u kterých nám není moc jasné proč.

Editorskou válku sledovali, jak jinak než britští vědci z Oxfordu. Jedním z desítky sledovaných jazyků byla čeština, díky čemž jsme se dověděli, že na české Wikipedii probíhá bitva o význam slova Homosexualita. Tím ale účast sexuální orientace na stejné pohlaví v české top 10 nekončí. Obsahuje totiž ještě hesla Homofobie a Léčení homosexuality. Česká Wikipedie je podle všeho odlišnou sexuální orientací prostě posedlá.

Polotiku v české top 10 reprezentuje heslo Komunismus, které je kontroverzní z pochopitelných důvodů. Nemalá část Komunistickou stranu dodnes dobrovolně volí, zatímco jiní jí zločiny minulosti nikdy neodpustili a neodpustí. Neuniklo ani náboženství, přítomna jsou hesla Ježíš, a napůl politické, napůl nábožensko-politické heslo Izrael. A abychom nezapomněli na pomezí vědy a nadpřirozena, připomeňme hesla Psychotronika a Telepatie. Hádankou nebude nakonec ani to, jak se do top 10 dostal článek Morava. Nebyl by to český internet, kdyby se v top ten neobjevila nějaká bizarní postava. V tomto případě jde o spammera Rosse Hedvíčka.

Bush versus Disney Channel

A jak si vedly jiné jazyky? V angličtině byl nejkontroverznější článek o Georgi Bushovi mladším, v Maďarsku o romské kriminalitě a v Německu vedou Chorvatsko a scientologie. Kompletní žebříčky níže. Hesla v žebříčcích označují názvy anglických článků tématicky totožných s cizojazyčnými články. Pokud články na stejné téma v angličtině nebyly, byl využit doslovný překlad. V takových případech je název článku kurzívou.

Celou studii si můžete prohlédnout zde.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Polemika na obranu českých a slovenských startupů

Cítím potřebu se našich startupů a lidí, kteří kolem stojí, trochu zastat. Tenhle názor ve mě zrál už dlouho, jeho sepsání ale napomohly diskuze na řadě nejmenovaných facebookových profilů - třeba o tom, že "česká startupová scéna neexistuje" a jde jen o neúspěch, "na který spousta lidí vsadila svůj tiket". Rejpat do startupů je totiž v módě a obhájci moc slyšet nejsou, tak zkusím trochu srovnat síly, i když ve výsledku třeba bude pravda někde uprostřed.