Na Ukrajině se množí kyberútoky z obou stran konfliktu

Provozovat velká internetová média je na Ukrajině nyní trochu nevděčné. Kvůli situaci na Krymu jsou proruská i prozápadní média zavalena DDoS a dalšími útoky.

Bezpečnostní experti serveru New York Times potvrdili, že s krizí na Krymu se na Ukrajině rozhořela i podstatně méně viditelná elektronická válka. DDoS útokům čelí především zpravodajské organizace, které jsou zaměřené buď prorusky, nebo naopak prozápadně.

Kromě DDoS útoků se hackerům podařilo napadnout i webové stránky zpravodajské sítě Russian Today financované Kremlem. Na jejích stránkách zaměnili v článcích a jejich nadpisech slovo “ruský” za “nazi”. Výsledkem bylo několik nadpisů, které Kremlu asi příliš radost neudělaly, např. “Putin: Nacističtí obyvatelé, jednotky na Ukrajině v ohrožení, potřebují ozbrojenou ochranu”.

Útoky potvrdil i Matthew Prince ze společnosti Cloudflare, která svým klientům poskytuje před DDoS útoky ochranu. Podle něj útoky na ukrajinská prozápadní média sice připomínají útoky na nezávislá čečenská média (která jsou klienty Cloudflare), nemyslí si ale, že by útoky na Ukrajině byly sponzorovány některou ze zainteresovaných vlád.

Útoky zatím také nedosáhly úrovně z Gruzie v roce 2008, kdy byly před ruskou invazí do země po několik týdnů DDoS útoky v podstatě vyřazeny vládní stránky a stránky další důležité infrastruktury (dopravy, komunikací a médií). Na Ukrajině též není zaznamenán pokles internetového trafficu směřujícího za hranice země. To se stalo v minulém roce v Sýrii, když její vláda zablokovala obyvatelům přístup k internetu.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Studie: Co o vás prozradí marketérům vaše fotky

Fotky ze života postujeme každý den. Kromě událostí na nich ale zaznamenáváme mnohem víc věcí. Styl oblékání, účesy, auta, vybavení domácnosti nebo řeč těla. Podle vědců by měla novinka pomoci generovat relevantnější obsah, cílenější reklamy a na sociálních sítích hlavně obsah šitý na míru.