Na světě je přes 250 milionů registrovaných domén, skokany jsou Čína a Tokelau

Koncem roku 2012 evidoval světový internet celkem 252 milionů zaregistrovaných domén druhého řádu. Největší část z nich jsou domény .com, ne zcela málo je ale také domén s příponou de, tk, net, uk a org.

Verisign vydal svůj Domain Name Industry Brief k dubnu 2013, a pokud vás zajímají data ze světa internetových domén, rozhodně stojí za to si jej prohlédnout. Několikastránkový dokument mimo jiné srovnává počty domén druhého řádu na různých top level doménách během roku 2012. Více řekne graf, my ale zmiňme, že ke konci roku 2012 bylo .com domén, které jednoznačně vedly, 106,2 milionu a celkový počet domén se pohyboval kolem 252 milionů.

Jak je vidět, poměr počtu domén na různých doménách prvního řádu se během roku měnil, významně rostly především domény s koncovkou .tk, internetový boom je ale vidět i v Číně, kde se počet domén druhého řádu s čínskou národní zkratkou od počátku roku zněkolikanásobil.

Zatímco za poslední čtvrtletí minulého roku bylo zaregistrováno 6,1 milionu nových domén druhého řádu, za celý rok to bylo 26,6 milionu, což znamená nárůst 11,8 procenta oproti roku 2011. Národních domén bylo ke konci roku 2012 celkem 110 milionů, tedy jen o málo více než nejrozšířenějších domén s příponou com. Zbytek padá na vrub ostatních obecných doménových názvů, jejichž seznam lze najít i se seznamem národních domén prvního řádu například na Wikipedii.

Zajímavý je růst domény .tk, která patří novozélandskému teritoriu Tokelau v jižní části Tichého oceánu. Jde o souostroví tří atolů, které podle Wikipedie mají dohromady rozlohu 10 km čtverečních a asi 1400 obyvatel. Studie Verisign zmiňuje, že za neobvyklým růstem těchto domén stojí fakt, že 97 procent všech domén se zkratkou tk je registrovaných zcela zdarma. Wikipedia pak tuto informaci doplňuje a lze se dočíst, že adresy jsou zdarma až do počtu tří na osobu. Takto získaná práva se ovšem vztahují nikoliv na vlastnictví, ale pouze na užívání domén. K získání vlastnictví domény je třeba zvolit placenou registraci.

Teritorium Tokelau provozováním registrací doménových jmen zvýšilo svoje HDP jen v roce 2007 o 10 procent. Do dneška to pravděpodobně bude mnohem víc. Z grafu je vidět, že domén je ke konci loňského roku na ostrovech registrovaných přibližně stejně, jako je globálně domén se zkratkou .net. Těch studie Verisign uvádí necelých 15 milionů. Z toho vyplývá, že na každého obyvatele Tokelau připadá zhruba 11 tisíc registrovaných národních domén druhého řádu, z nichž tři procenta jsou placené registrace.

Total
0
Shares
Další články