Na startu s Google Wave

Pokud ještě do Google Wave nemáte přístup, jsou dvě možnosti – buď znáte někoho, kdo má volnou pozvánku, nebo si o ní zažádáte přímo u Google – https://services.google.com/fb/forms/wavesignup/.

Proces schvalování je navenek neprůhledný a i pokud vás někdo „nominuje“ zasláním své pozvánky, trvá přinejmenším několik dní, než se ve vašem e-mailu objeví potvrzení a můžete začít Google Wave používat.

Jsme tam!

Po prvním přihlášení budete možná trochu zklamáni. Neočekávejte žádnou velkou show, rozhraní připomíná e-mailovou službu a moc hraček v něm nenajdete. Hybnou silou jste totiž teprve vy sami.

Google Wave

Levá část nabízí „ověřené jistoty“ – navigační modul se složkami a kontakty. V prostřední části najdete vaše vlny – jde o vámi založené vlny, vlny, do kterých vás někdo pozval, nebo veřejné vlny, které jste si sami vyhledali. Tak, jako u nových mailů, i tady se tučně zobrazují ty, ve kterých od poslední návštěvy přibyl nový obsah. Pravá strana patří samotnému obsahu jednotlivých vln. Všechny moduly je možné minimalizovat a zmenšují se do horní části stránky.

Co dál?

Nastal čas začít Google Wave používat. Pokud některý z vašich kontaktů již službu používá, automaticky ho najdete ve svých kontaktech. V tom případě stačí na kontakt kliknout levým tlačítkem a založit novou vlnu. Pokud zatím v Google Wave nemáte žádné kontakty, ideální je se připojit do některé z veřejných vln a zde prozkoumávat možnosti a schopnosti vlnění.

Do vyhledávacího pole zadejte „with:public“ a získáte výpis všech veřejných vln, mezi kterými pro začátek rozhodně doporučuji dvě české vlny: Czech Wave, a wave for Czech users a Wave FAQ in Czech | Český FAQ pro Google Wave. Kromě toho, že sdružují české uživatele, mají i nemalý informační přínos jak pro začátečníka, tak pro pokročilé.

Co všechno Google Wave umí a neumí?

Google Wave je úžasným prostředkem pro komunikaci v reálném čase. Po založení nové vlny a zapojení jednotlivých kontaktů získáte velmi silný nástroj pro sdílení informací. Do komunikace můžete zapojovat různé typy souborů jako obrázky, fotografie, videa, prezentace … to vše se druhé straně ihned zobrazuje připravené k editaci. Celý systém jde tak daleko, že vidíte písmenko po písmenku vznikající zprávu druhé strany. Komunikaci si kdykoliv můžete zpětně přehrát pomocí funkce Playback. Již nyní vzniká nebo existuje mnoho rozšíření, Google Wave Extensions List vám dá jistou představu o možnostech a budoucím rozvoji celého Google Wave.

Preview verze má ale samozřejmě mnoho zádrhelů a nedostatků. Tím největším je obrovská zátěž pro prohlížeč, připojení i samotný počítač. Načítání větších vln je neskutečně pomalé, Firefox se zadrhává a pokouší se vás přemluvit k ukončení nereagujících skriptů, připojování větších souborů trvá také několik desítech minut (a více).

Veřejné vlny se stávají při větším množství přispěvatelů poněkud nepřehledné a i nové příspěvky do diskuze občas nezapadnou tak, jak mají (nebo jak by uživatel předpokládal):

Google Wave

Je také potřeba se oprostit od navyklých uživatelských postupů a naučit se s Google Wave přemýšlet zase trochu jinak. Čehož jsme ostatně byli svědky už při zavádění Gmailu a u Google by nás to nemělo překvapovat.

Nejužitečnějším externím nástrojem je v tuto chvíli Google Wave Add-on pro Firefox, který vám umožní získávat notifikace o nových vlnách, aniž byste museli mít okno s Google Wave neustále otevřené. Pro uživatele Maců již vyšel klient WaveBoard, který automaticky kontroluje vlnu a nové zprávy zobrazí jako badge v docku (v nejbližší době vyjde i verze pro iPhone).

Co bude dál?

Na vývojáře z Google čeká ještě velké množství práce, než uvedou Google Wave do ostrého provozu. S tím se ale musí počítat, a zapojení statisíců betatesterů je určitě dobrým krokem k tomu, aby výsledný produkt dosáhl svého cíle – umožnil uživatelům komunikovat a spolupracovat v reálném čase, a ti postupně vyměnili svoje e-maily, chaty a messengery za Google Wave. Ale dokáže je strhnout a přesvědčit k opuštění zavedených postupů a návyků? Stane se standardem? Jak jsem psala na začátku – vynechme spekulace a počkejme si na výsledek.

Zajímavé odkazy:

Google Wave 101
Video: Google Wave Developer Preview at Google I/O 2009