Na Nokiích bude Office od Microsoftu

S nově připravovanou verzí Office má Microsoft v plánu prorazit nejen na svém tradičním poli osobních počítačů, ale také na webu a v mobilních telefonech. Avizovaná dohoda s Nokií by mu měla výrazně pomoci s naplněním posledního ze zmíněných cílů.

Nadcházející verze Office má odvážnou vizi nabízet verzi Wordu, Excelu, PowerPointu a OneNote fungující ve webovém prohlížeči. Navíc tyto programy budou schopné pracovat kromě Internet Exploreru i pod Firefoxem a Safari. Bude to vůbec poprvé, co bude možno pracovat s Office i pod Linuxem.

Dokumenty v Office 2010 by neměl být problém zobrazit na široké škále mobilních telefonů. Jediný zádrhel je v tom, že Microsoft zatím testoval jen telefony využívající Microsoft Windows Mobile. Protože význam klasických osobních počítačů na informačním trhu postupně klesá, nelze se Microsoftu divit, že se snaží pozici Office na trhu upevnit všemi způsoby. Přeci jen Office a Windows pořád tvoří velkou část jeho příjmů.

Naopak Nokia bojuje na trhu smartphonů, kde jí silně konkurují jak iPhone od Applu a Blackberry od RIM, tak i na trh vstoupivší řada telefonů na bázi Androidu od Googlu. Kvůli těmto produktům však tratil na trhu i Microsoft, což se velmi pravděpodobně projevilo na výsledné dohodě.

Dohoda mezi oběma rivaly se však bude týkat čistě jen sady Office. Pokud jde o operační systémy, zůstává Nokia prozatím u Symbianu a konkurence mezi oběma giganty bude pokračovat.