Na konci roku si Češi internet odpustili, vedl Facebook a online volání

Jak Češi v období Silvestra a Štědrého dne využívali datové služby? Oba sváteční dny byly, co se týče datového provozu, poklidné. Z dat O2 je však vidět, jaké trendy jsou nyní aktuální. Například po štědrovečerní večeři se zákazníci rychle vrátili na sociální sítě Facebook a Twitter i k online hrám.

Celkový datový provoz O2 sítě byl na Silvestra oproti běžnému víkendovému dni o 15 procent nižší. Během posledního dne loňského roku začal objem přenášených dat v síti O2 klesat už okolo 18. hodiny. Obvykle se to přitom stává až zhruba kolem 23. hodiny, o půlnoci pak data prudce klesla o téměř 40 procent.

“Je zajímavé, že zatímco objem přenesených dat po půlnoci zvolna klesal, zákazníci se po přivítání Nového roku rychle vrátili na sociální sítě Facebook a Twitter. Objem přenesených dat na těchto sítích se totiž vrátil na hodnoty naměřené před půlnocí,” upřesnila Blanka Vokounová z tiskového oddělení Telefónica Czech Republic.

Během Štědrého dne byl celkový objem přenesených dat v O2 síti 812 TB, denní špička nastala okolo 14. hodiny a dosáhla 120 Gbps. Oproti běžnému víkendovému dni byl datový provoz o vánočním svátku zhruba o čtvrtinu nižší. Po 18. hodině už se většina lidí zřejmě věnovala dárkům, protože datový provoz poklesl až na polovinu obvyklé hodnoty. I následný večerní provoz byl nezvykle nízký.

.
Facebook: datový provoz 24. prosince 2012

Podobný trend je vidět i v objemu dat směřovaných na sociální sítě Facebook a Twitter. Po datovém poklesu v 18 hodin objem přenášených dat opět vzrostl a večerní špička trvala přibližně od 20 hodin až do půlnoci. “Lidé se nejspíš chtěli podělit o radost z dárků a popřát svým blízkým a přátelům hezké svátky prostřednictvím sociálních sítí,” vysvětluje Vokounová.

I přes celkový pokles objemu přenášených dat se ale na Vánoce našly oblasti, kde data naopak narostla – online hry a internetová telefonie (VoIP). Internetové hovory kopírovaly trend běžných hovorů v pevné i mobilní síti. Objem přenesených dat online her začal rychle růst zhruba v 19 hodin. “Vypadá to, že se mezi dárky objevila spousta herních konzolí či online her, které bylo třeba co nejdříve vyzkoušet,” uzavírá Vokounová.

Total
0
Shares
Další články