Geekovský Ježíšek asi přinese bezdrátové ovládání gesty za pár dolarů

Leap Motion, Myo a další možnosti bezdotykového ovládání gesty teď frčí. Potvrdil to i zájem o jejich prezentace na letošním ročníku Pioneers Festivalu. Minority report realita se totiž blíží možná rychleji než jsme si mysleli.

Začalo to Nintendo, pokračovalo Sony s Microsoftem a teď se do toho začínají pouštět startupy. Typickým příkladem může být celý projekt Leap Motion, který se rozjel před třemi lety a dnes už kolem jeho kouzelné krabičky rychle vzniká nový ekosystém aplikací.

“AppStore už dnes ovládají velcí vydavatelé, je to strašný boj o každou korunu a mohlo by o tom vyprávět každé malé vývojářské studio,” tvrdí Richard Hořín z Flow Studia, kteří se z iOS vývojářů začali specializovat právě na Leap Motion. V obchodě pro Leap Motion jménem Airspace,  je zatím ve srovnání s AppStore nebo Play jen zlomek aplikací.

Ve srovnání s doplňky herních konzolí je Leap Motion extrémně levný. Stojí totiž jen osmdesát dolarů a ve srovnání třeba s Kinectem je přibližně 200krát přesnější.

Jedním z očekávaných prezentací (také byla až úplně nakonec) byla živá ukázka projektu Myo od kanadské firmičky Thalmic Labs. Asi nemá úplně cenu popisovat jak to funguje, když si to můžete pustit sami. Jasné ale je, že v předprodeji je tahle hračička už k objednání za 149 dolarů.

Jen tak pro info, Thalmic Labs jsou považováni za letošní nejinBudovativnější startup v YCombinatoru. Zatím získali od investorů 14,5 milionu dolarů a v srpnu poskytla novou výzvu dvěma vysokým manažerům z BlackBerry. Ukázka možností jejich novinky byla zároveň evropská premiéra.

Kromě v podstatě neviditelných forem ovládání prožívá renesanci i virtuální realita především pro hráče. Ta se od devadesátých let příliš nezjednodušila a stále jsou nutné obrovské brýle. Vývojáři je různě doplňují i o další simulátory pohybu tak, aby se hráč dostal do hry.

Ve vídeňském Hofburgu se se svou ohrádkou prezentovali studenti místní techniky. Zařízení Virtualizer týmu Cyberith by se měl na trh dostat příští rok. “V prosinci už bychom ale chtěli rozjet crowdfundingovou kampaň na podporu našeho startupu,” tvrdí webové stránky Cyberith.

Vídeňští studenti nejsou jediní, kteří virtuální realitě věří. Do projektu Oculus Rift se jako technický ředitel zapojil třeba John Cormack. Ano, ten John Carmack, který přinesl do akčních her motorovou pilu a jen tak mimochodem před dvaceti lety otevřel 3D peklo zvané Doom.

Ovládání se tak stává nový tématem pro startupy. Lidstvo si už přeci jenom po víc než třiceti letech strávených klikáním myší zaslouží něco lepšího a přirozenějšího.

Total
0
Shares
Další články