Mozilla představila otevřený ekosystém webových aplikací

Zatímco Google zatím svůj Chrome Web Store oficiálně nepředstavil, k projektu otevřeného ekosystému webových aplikací od Mozilly již oficiální materiály máme, jmenovitě technickou dokumentaci a základní principy, na nichž bude stát.

Aplikace v tomto ekosystému nemají být závislé na jednotlivém obchodě, žádné specifické platformě ani prohlížeči. To mimo jiné znamená, že tyto aplikace mají být přenositelné mezi paltformami – pokud si uživatel aplikaci koupí na iPhone, a později ji chce používat na Androidu, neměl by být nucen si ji kupovat znova, ale naopak si ji bude moci překopírovat.

Hlavně jednoduše

Jaké jsou další principy? Aplikace musí být vytvořeny v HTML, CSS a JavaScriptu, musí mít snadné a rychlé spouštění, mohou být placené i neplacené, s platformou by měly být více intergrované než standardní webové aplikace, fungovat musí na stolních počítačích i na telefonech, musí být přizpůsobené tak, aby mohly dostávat notifikace z cloudu, musí běžet v jakémkoliv prohlížeči s HTML5 podporou a nesmí být omezen jejich prodej v konkurenčních obchodech s aplikacemi.

Kromě formulace základních principů už Mozilla spustila i první obchod fungující podle těchto pravidel s názvem AppMonkey. Také vytvořila kontrolní panel pro správu a spouštění aplikací, který by měl být dočasným řešením do doby, než budou tuto funkci schopny zastat přímo prohlížeče.

Proč teď?

S tím, jak Google pomalu ale jistě proniká do oblasti Mozille vlastní, mezi prohlížeče, začíná společnost ohrožovat v její vlastní doméně. I vzhledem k tomuto ohrožení si Mozilla nemůže dovolit nechat svým konkurentům trh s aplikacem bez boje, obzvlášť, když poslední rok závratným tempem roste. Je tu ale jeden zádrhel – zatímco Apple App Store bere vysokou provizi, asi 30 procent z ceny aplikací, Chrome Web Store má prý brát jen zlomek, pouhých 5 procent na pokrytí nákladů. Tomu Mozilla s obyčejným internetovým obchodem s aplikacemi může konkurovat jen těžko a snad proto se rozhodla vytvořit místo obchodu celou platformu.

Pro tu bude ovšem potřebovat podporu mezi ostatními společnostmi aktivními v obchodě s aplikacemi. Minimálně od dvou největších hráčů, Googlu a Applu, se jí rozhodně nedočká.

Via Mashable1, Mashable2