Mobilní Wikipedia zdarma pro chudé nese výsledky

Wikipedia Zero, speciální verze mobilní internetové encyklopedie pro chudé země, kde převažují obyčejné telefony, má za první půlrok svého fungování uspokojivé výsledky. V některých zemích skoro zdvojnásobila počet návštěv Wikipedie.

Od spuštění iniciativy umožňující přístup k mobilní Wikipedii bez poplatků za internet uplynulo šest měsíců. Zajímavé výsledky ze své sítě z tohoto projektu umožnil publikovat Orange, jeden z partnerů z řad operátorů, který zaznamenal nárůst zájmu o mobilní stránky Wikipedie v Keni a Nigeru o 88 a 77 procent. Návštěvy stránek encyklopedie od operátorů, kteří Wikipedii zdarma neposkytovali, přitom stagnovaly.

V obou zemích pochází z mobilů mnohonásobně větší podíl návštěv, než jaký z přenosných zařízení zaznamenává Wikipedie globálně (12 procent globálně vs. 41 procent Keňa a 29 procent Niger). Navíc statistiky Orange nejsou za celou dobu trvání projektu Wikipedia Zero, operátor se v obou zmíněných zemích přidal k iniciativě až v červenci, jde tedy o výsledky za pouhé tři měsíce fungování. A uspokojivé výsledky napovídají i nepublikované interní statistiky dalších partnerů Wikipedie, která prozatím vlastní měření návštěvnosti v zemích, kterých se týká projekt Zero, nemá.

Encyklopedie chce situaci dále zkoumat, především má v plánu během příštích měsíců zjistit, jaké marketingové aktivity uživatele na její mobilní stránky v zemích projektu Wikipedia Zero nejčastěji přivádí. Během následujících měsíců bychom se měli dočkat jak dalších výsledků, tak nových poznatků v tom, jak na projektu dále stavět pro zvýšení vzdělanosti a přístupu k informacím v chudých oblastech světa.

Via WMF

 

Total
0
Shares
Další články