Mobilní platby zachraňují v Somálsku životy

V Somálsku, 19 let zmítaném válkou, hrají mobilní operátoři a mobilní platby mnohem větší roli, než si Středoevropan vůbec dovede představit. Objem prostředků, a snad i lidských životů, které jsou díky těmto službám o hodný kus bezpečnější, je toho důkazem.

V Somálsku totiž nefunguje bankovní systém, a vzhledem k anarchii v zemi jsou hotovostní transakce životu nebezpečné. Své by o tom mohl vyprávět Muqtar Ali, jehož bratr byl před rokem zastřelen v Mogadišu, když mu do firmy vezl peníze.

“Když jsem slyšel ty nejhorší zprávy svého života, o smrti bratra, byl jsem velmi smutný. Kdyby mobilní platby existovaly již tehdy, nemuselo se to stát.” říká Muqtar.

A také má pravdu, bratr by mu dnes oněch osudných 200 dolarů mohl poslat zmáčknutím několika tlačítek na svém telefonu.

 

Mobilní platby fungují zatím měsíc

V Somálsku zatím poskytuje mobilní platby pouze největší operátor Hormuud Telecom, který si na co nejlepší realizaci služby najal několik poradců od Safaricomu ze sousední Keni, který již s těmito platbami má bohaté zkušenosti (v Keni je využívá asi 8 milionů lidí). Služba byla uvedena do provozu minulý měsíc.

Uživateli přitom stačí používat síť daného operátora. Pak už si službu pouze aktivuje a uloží si u operátora pěněžní prostředky. Ten mu je přemění v kredity, které může jednoduše posílat na účet dalším uživatelům služby.

Halima Mohamed, podnikající na jihu země, využívá mobilní platby v kontaktu se svými obchodními partnery.

“Můžu ze svého telefonu poslat až 3000 dolarů, aniž by o tom osoba vedle mě měla tušení. Je to velká pomoc pro naši bezpečnost, protože žijeme ve velice násilných podmínkách a o naše peníze nás různí ozbrojenci mohou velice snadno připravit.”

Mobilní platby jsou tak zárodkem finančních služeb, na které jsou obyvatelé západního světa již dávno zvyklí. Nebylo by velkým překvapením, kdyby se z nynějších operátorů tyto služby poskytujících vyvinuly první místní banky.

Via Dawn.com

Total
0
Shares
Další články