Minecraft pomůže OSN přetvářet skutečný svět

Počítačové hry mnozí považují za ztrátu času. Pro některé z nich to možná platí, jiné však dokázaly rozvést svůj potenciál a dosáhnout tak praktických a využitelných rozměrů. Jednou z nich je Minecraft. Ten nyní poslouží jako nástroj, s jehož pomocí mohou obyvatelé chudých oblastí vyjádřit své představy o tom, jak by se mělo vyvíjet jejich prostředí.

Nezávislá počítačová hra Minecraft, vytvořená společností Mojang, spadá do kategorie tzv. sandboxových her. V praxi to znamená, že poskytuje hráči co největší volnost a nabízí mu otevřený svět, kde si může dle své vůle dělat téměř cokoliv – samozřejmě v rámci určitých bariér. A základním stavebním kamenem Minecraftu byl vždy… ano, stavební kámen.

Na první pohled je zřejmé, že 3D modelování okolí a staveb by se mohlo v určité formě využít i mimo hru. Tento potenciál si uvědomil i hlavní zakladatel Markus Persson a rozhodl se ho rozvinout. Prvním skutečným projektem, nazývaným Mina Kvarter, se stala spolupráce se švédskými plánovači. Šlo o to, že v 60. a 70. letech byla v návaznosti na populační explozi vystavěna v Švédsku rozsáhlá sídliště, která již v dnešní době neodpovídají potřebám a nárokům na komfortní bydlení. A kdo dokáže lépe zhodnotit, jak by se měla tato místa vhodně upravit, než lidé, kteří v nich žijí?

Právě v tuto chvíli vstoupil na scénu Minecraft, který umožňuje běžným lidem vytvářet urbanistické návrhy, aniž by museli mít speciální vzdělání či náročné profesionální programy. Švédská vláda rozhodla, že takto vytvořené návrhy místních vezme v potaz a na jejich základě budou sídliště do značné míry skutečně přebudována.

Projekt Mina Kvarter se setkal s úspěchem, který nyní přilákal i dalšího a ještě významnějšího zájemce – OSN. Ta se rozhodla využít Minecraft pro návrhy přestaveb do své sekce HABITAT, která se zabývá urbanistickým řešením krajiny a měst v zájmu sociální a environmentální rovnováhy. Spolupráce byla navázána na tři roky a je v plánu přestavba více než 300 veřejných míst. Projekt se jmenuje Block by Block.

První velký projekt je již v přípravě a týká se Kibery, jednoho z největších slumů v Nairobi. Místním obyvatelům bude umožněno pomocí Minecraftu vyjádřit svou představu o tom, jak by jejich domov měl vypadat a jakým směrem by se v jeho přestavbě město mělo zaměřit. Není samozřejmě zcela jisté, jak moc bude vedení města dané návrhy brát vážně a nakolik bude ochotné s OSN spolupracovat, přesto to vypadá jako nadějný krok.

Via Mojang

Total
0
Shares
Další články