Microsoft se dohodl s Wolfram Research na spolupráci

Jak Microsoft, tak i Wolfram Research odmítli tuto zprávu komentovat, dle všech zpráv však pochází z důvěryhodného zdroje obeznámeného s touto dohodou. Ta by měla umožnit Microsoftu prezentovat na svém vyhledávači některé, zatím blíže nespecifikované vědecké a výpočetní výsledky, známé z Wolfram Alpha.

Jak známo, tento široké veřejnosti zatím ještě ne zcela známý vyhledávač, se zaměřuje na vědecké a odborné uživatele internetu a prezentuje se jako „výpočetně-znalostní nástroj“ („computational knowledge engine“). Nefunguje jako obyčejný vyhledávač typu Googlu, který po zadání dotazu zobrazí nejvíce relevantní seznam stránek na daná klíčová slova. Ale dokáže odpovídat na složité odborné dotazy, a to i v celých větách, k jejichž zodpovězení používá složitých algebraických, numerických a symbolických výpočtů, matematické vizualizace a velkého množství statistických dat.

Je Wolfram Alpha ve skutečnosti Skynet? Zeptejte se ho

Dokáže tak zobrazit velké množství údajů týkající se např. burzovních indexů konkrétních firem, matematických formulí, ale i zodpovědět triviální otázky typu co je smyslem života či v který den se narodil Mozart. Vedle konkrétního data narození však prozradí kolik dní je tato událost vzdálena od dnešního data, či v který čas ten den vycházelo Slunce nad Prahou. Pro vyhledávač Bing, který po třech měsících od ostrého startu zažívá solidní růst a upevnil svoji pozici na trhu spojenectvím s Yahoo!, je tento krok dalším logickým vyústěním snah o zaútočení na neotřesitelnou pozici Googlu.

Obě společnosti totiž provedly průzkum trhu a oba tyto jasně potvrdily, že nikdo nepředpokládá, že by Microsoft mohl v dohledné budoucnosti nabídnout svým zákazníkům lepší vyhledávač, zejména co se týče SEM/SEO. S takovýmto výsledkem je jasné, že se Bing musí ubrat lehce jiným směrem a zaměření se na vědeckou a IT odbornou veřejnost by mohlo být směrem správným. Tedy aspoň do té doby, než se Google Calculator naučí vypočítávat integrální funkce jako Wolfram Alpha.