Microsoft chce vlastní televizi, nejspíš využije Xbox

Až dosud podezřele tichý Microsoft podle zdrojů agentury Reuters intenzivně vyjednává s poskytovateli televizního obsahu a připravuje několik různých cest, kterými by mohl proniknout k jeho divákům. Na scénu sice přichází s jistým zpožděním, neboť Google a Apple už se pomalu (a poměrně bolestivě) začínají chytat v praxi, v zásobě má však pár trumfů. Tím hlavním je herní konzole Xbox, která by mohla sehrát roli trojského koně. Zatímco konkurenti musí nejprve přimět své zákazníky k investici do zcela nové technologie, Xbox je již napojený na televize v domácnostech celého světa a trpělivě čeká na svojí příležitost.

Televize na rozcestí

Televizní vysílání je už mnoho let vysněnou kořistí velkých technologických firem, podmanit si ho však zatím nedokázaly. Své by o tom mohl vyprávět i Microsoft, jehož četné historické neúspěchy v tomto ohledu neváhal připomenout Silicon Alley Insider. Je pravdou, že projekty jako Web TV, Microsoft TV nebo Media Center udělaly spíš spíš díru do rozpočtu než do světa, tentokrát je ale Microsoft sebevědomý. Ostatně jestli se nadvládu tradičních poskytovatelů vysílání nepodaří zlomit současnému soustředěnému úsilí velké trojice, tak už asi nikdy.

Reuters uvádí, že vstupu Microsoftu do televizního byznysu se zřejmě nedočkáme dříve než za rok. Už první jednání jsou však údajně velice úspěšná a ve hře jsou nyní tři hlavní varianty – vytvoření virtuálního poskytovatele kabelové televize, který by za vysílání (třeba přes Xbox Live) inkasoval měsíční poplatek; rozšíření programů stávajících poskytovatelů o nové možnosti s pomocí Xboxu; nebo i přímý prodej přístupu k jednotlivým kanálům jako je HBO z rozsáhlé databáze, čemuž se televizní průmysl dosud bránil.

Xbox, nejlepší přítel televize

K propojování herní konzole Microsoftu s televizním vysíláním už nějakou dobu v menších dávkách dochází, takže je logické, že se úvahy ubírají právě tímto směrem. Zákazníci amerického AT&T mohou už měsíc používat Xbox 360 jako televizní set-top box, byť něco podobného Microsoft sliboval už před dobrými třemi lety. Majitelé konzole své zařízení také mohou využívat ke sledování kanálu ESPN a počátkem roku 2011 jim má být k dispozici i nové Hulu Plus. Se svou troškou do mlýna přichází v tomto směru i pohybové ovládání Kinect, které umožňuje ovládat televizor gesty a zvukem.

Microsoft se tak zjevně chce vydat pouze cestou vlastní distribuce současného televizního obsahu, zatímco Google a Apple celý koncept posouvají přeci jen o něco dále. Bez podpory poskytovatelů obsahu jsou však k neúspěchu odsouzeny všechny tyto projekty a i Microsoftu hrozí, že nakonec zůstane jen s druhořadým obsahem neschopným konkurence. Přestože je viditelný odliv zákazníků kabelové televize k levnějším alternativám jako je Hulu nebo Netflix, kde přístup k populárním seriálům vyjde jen na necelých 8 dolarů, zatím stojí internet a televize dál poměrně jasně odděleně. Těžko říct, kdy a zda se to změní.

Via Reuters, VB