Snapchat, WeChat, WhatsApp – hity loňského roku a hrozba sociálních sítí

Podle posledních dat agentury Flurry Analytics se aplikace využívají průměrné o 115 procent a navíc – chatovací aplikace poskočily dramaticky o 203 procent. Konkurence na App Store sice zařídila, že šance na finanční úspěch aplikace klesne do roku 2018 na 0,01 procenta. To ale neznamená, že se zastaví příval nových aplikací a růst jejich využívání.

Vzestup chatovacích aplikací byla loni velkým tématem především díky kauze Snapchat. Zároveň také průzkumy ukazují, že mladší generace, která vyrostla se smartphony už prostě používají internet jinak.

Sociální sítě považují za samozřejmost a nemají problém přecházet z jedné do druhé. Zároveň přechod do privátnější komunikace s přáteli ve specializovaných aplikacích je považován za akt rebelství. A klasické sociální sítě se hrozí toho, že by se tento trend rozšířil i mezi třicátníky a čtyřicátníky, kteří tvoří jádro jeho uživatelů.

Zprávy v soukromí

Výzkumníci z  Flurry byli překvapeni nejen množstvím loni stažených aplikací, ale především rychlostí růstu, která překonala i běžně nejpopulárnější kategorie. Na druhou stranu mohlo se statistikou trochu zahýbat i zapojením služeb jako Instagram nebo Vine, které také během loňského roku přidaly chat do své nabídky.

Vládcem chatovacích aplikací je WhatsApp, který nasbíral do loňského roku 300 milionů uživatelů a denně zpracuje 30 miliard zpráv. Během loňského roku ale vykrystalizovaly aplikace, které mají šanci se stát samostatnou platformou. Třeba korejská LINE je populární i v Japonsku a do svých mobilů si ji loni stáhlo už sto milionů uživatelů.

Podobnou jízdu má za sebou čínský kolos jako je WeChat od Tencentu. Smlouva s mobilní značkou Xiaomi zařídila uvedení speciálního WeChat telefonu, jehož se prodalo 150 tisíc kusů během deseti minut.  Dohromady dalším s čínským klonem Weixin má asijské duo necelých 236 milionů uživatelů. To znamená roční nárůst o 176 procent. Pokoření globálního WhatsApp je tak v podstatě na dosah.

Tablety už jsou i na práci

Dařilo se ale i ostatním aplikacím. Například v kategorii Utilities and Productivity se nárůst vyšplhal na 149 procent. Podle Flurry Analytics to je znamením toho, že už tablety často střídají  osobní počítače na pozici pracovního nástroje. Pouze dvojciferný růst se dotkl herního byznysu, kde už to vypadá na to, že trh začíná být saturovaný. Studie hlásí 66procentní růst.

Screen Shot 2014-01-13 at 9.54.53 AM

Od letoška tak podle analýzy Flurry čekají největší výzvy pro vývojáře. Uživatelé totiž své aplikace už vybrané mají, teď už je jenom nesmí autoři zklamat, aby nemuseli hledat jinde.

via TC

Total
0
Shares
Další články