Merkelová chce nový, evropský, zabezpečený internet

Německá kancléřka Angela Merkelová slibuje vybudování evropské komunikační sítě, která by měla zvýšit ochranu dat. Měla by hlavně zabránit automatickému pohybu dat přes servery ve Spojených státech.

V médiích kauza Edwarda Snowdena pomalu doznívá, v hlavách evropských politiků je ale zavrtána velmi hluboko. Merkelová chce o svém nápadu, který zmínila ve svém podcastu jednat s francouzským prezidentem Francois Hollandem.

Není se čemu divit. Nikdo nemůže být zrovna nadšený z toho, že jeho telefon odposlouchávají jeho spojenci. Vztahy s Washingtonem jsou v Berlíně ba bodu mrazu. Podle mluvčího ministerstva zahraničí se dostal na hranici roku 2003, kdy se Američané pustili do iráckého dobrodružství. 

Merkelová kritizovala hlavně fakt, že Facebook a Google mohou fungovat v zemích s nízkou úrovní zabezpečení dat, což může přinést plno bezpečnostních rizik. “Kromě toho budeme mluvit o evropských službách a rádi bychom, aby nikdo už nemusel posílat své e-maily a další data přes Atlantik,” tvrdí kancléřka a dodává, že by bylo lepší vybudovat komunikační síť v rámci Evropy.

Jak chce kancléřka vyřešit globální služby a jestli bude nutit třeba Amazon, aby své cloudové servery přesunul kvůli evropským zákazníkům přes oceán, se ještě neví. Každopádně Francouzům se nápad líbí a zítra se tak bude jednat o zajímavé budoucnosti. 

via BBC

Total
0
Shares
Další články