Mapy.cz od Seznamu plánují Panorama, českou obdobu Street View

Do dvou let chce služba Mapy.cz od Seznamu nabídnout pohledy z ulice nazvané Panorama. V nejbližších měsících pak jsou v plánu 3D mapy pro dalších 180 měst, služba aktualizování map na základě upozornění uživateli a také offline mapy pro mobilní telefony.

Když před několika lety projížděly evropskými městy auta od Googlu, aby vytvořily fotografie pro Street View, bylo z toho v některých zemích našeho kontinentu pozdvižení. Některé z těchto případů mají dohrávky ještě dnes, teprve v posledních dnech udělil Googlu v této kauze pokutu komisař pro ochranu údajů v Německu. Seznam se jistě od svého většího konkurenta na poli map a vyhledávání poučil, a až jeho auta v následujících měsících vyrazí do ulic fotografovat, chyby Googlu určitě opakovat nebudou. Už proto, že na rozdíl od Googlu, který kromě vlastních fotografických aut nemá problém ani se samořídícími, společnost nebude fotografování dělat sama, ale má na něj domluvené dodavatele.

Ale od začátku. Novinka, která brzy zamíří na Mapy.cz, se jmenuje Panorama, a jde o pohled z ulice, jak jej nafotí projíždějící automobily a jak jej vidí chodci. Fotit se má začít v květnu a první na řadě bude Praha, kterou by Seznam na mapách chtěl mít nejpozději do konce léta. Odvážný plán pak říká, že do dvou let by společnost chtěla mít nafocenou celou Českou republiku, včetně i té nejmenší boční uličky a míst, kam auta běžně nemohou.

Prahu bychom v rámci Panoramy chtěli na Mapy.cz v ostrém provozu spustit už ke konci léta. První data a jejich zpracování pro nás bude nejnáročnější. Nasazování dalších měst do běžného provozu bude probíhat postupně. Začínat budeme velkými městy a postupně přidávat další a další místa,“ komentuje projekt Panorama Adam Chvaja, produktový manažer Mapy.cz a Seznam.cz.

Pro Panorama na Mapy.cz budeme sbírat zcela nová data. Máme vybrané dva dodavatele, jde o Geodis a GIS Stavinvex. Hned v květnu nasadí do terénu tři až čtyři auta, která pro nás začnou fotit města. Auta budou jezdit na směny, prostě dokud bude venku světlo,“ uvádí Pavel Zima, generální ředitel Seznam.cz, a dodává: „Chceme mít hodně podrobné a kvalitní fotky, a to z každé i malé vedlejší uličky, kterou v ČR máme. Budeme usilovat i o to, abychom dostali povolení vjet na místa, kam se za normálních okolností autem nedostanete. Nafotit takto celou Prahu nám zabere nejméně dva měsíce. Naším cílem je mít do dvou let nafocenou celou Českou republiku.“

Více informací o projektu lze najít na mikrosite www.mapy.cz/panorama, kterou dnes Seznam spustil. Najdete na ní především informace, které se týkají ochrany soukromí a pravidel, podle nichž budou auta jezdit po městech a fotografovat.

Panorama není jediný současný projekt od Mapy.cz

Tím se ale novinky služby Mapy.cz nejvyčerpávají. Dalšími projekty, které během příštích několika měsíců Seznam spouští, jsou 3D mapy, offline mapy a crowdsourcingová aktualizace map.

3D mapy jsou takové mapy, které vycházejí z kombinace leteckých a šikmých záběrů a dohromady představují města ve 3D pohledu z ptačí perspektivy. Seznam má k dispozici šikmé snímky pro 180 českých měst, proto se mohou uživatelé u těchto sídel v blízké budoucnosti těšit na zbrusu nové 3D mapy. Během příštího roku by se pak měly objevit 3D mapy i pro další výrazné krajinné prvky, například horské masivy či jiné turistické cíle.

Offline mapy jsou další novinkou. V tomto případě nová aplikace umožní stáhnout si na svůj mobilní telefon offline verzi map, která bude mít dvě výhody. Předně, bude přístupná i tehdy, pokud uživatel zrovna je v místě, kam nedosahuje internetový signál. Za druhé pak nebudou po počáteční datové investici, která by se měla vejít do ne úplně skromných 500 MB, již nikdy vyžadovat žádné přenosy dat. Aby to nebylo málo, Seznam také plánuje speciální verzi své aplikace, která bude obsahovala praktické informace pro výletníky a turisty, a která by měla spatřit světlo světa před hlavní turistickou sezónou.

Poslední připravovanou novinkou pak je crowdsourcingová oprava chyb na Mapy.cz. Čas od času se může stát, že se nějaká oblast v ČR změní, například je zbourán dům, je jinudy vedena boční cesta, přestavěno náměstí a taková změna není ihned do map promítnuta. Stejně tak se může stát, že nějaká značka na mapě není umístěna zcela správně a může být vůči uživateli matoucí. Pokud se taková chyba stane, budou moci nepřesnost nově nahlásit sami uživatelé pomocí speciálního nástroje. Nahlášené chyby překontroluje kartografický tým a pokud shledá, že chyba existuje, do tří dnů od ohlášení ji na online mapách opraví.

Via SPR

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Kdy nejčastěji nakupuje zákazník českého slevového serveru?

Stále častěji se i české firmy piplají s infografikami a teď tu máme další takový případ. U příležitosti zveřejnění svých výsledků se jeden z největších českých slevových serverů pepa.cz podělil také o obecnější data o chování zákazníků. Nejvytíženějším dnem je s přehledem úterý a nákupům zjevně přejí spíše večerní a dopolední hodiny než ty brzké ranní.