Máme informace přímo zevnitř tajných služeb, říká šéf anonymizační sítě Tor

Anonymizační síť Tor a její prohlížeč jsou trnem v oku mnoha tajným službám, které se jejich zabezpečení snaží prolomit. Mezi jinými o nalezení děr v Toru usilují i americká NSA a britská GCHQ.  Zdálo by se, že nezisková organizace jako Tor proti takto výkonným a skvěle financovaným kolosům nemá šanci.

Jenomže Tor má své spojence. Předně, projekt spolufinancuje přímo americká vláda (prostřednictvím ministerstva zahraničí), která jej vidí jako nástroj pro svobodný přístup k internetu v nesvobodných zemích. Kromě toho ale Toru v boji proti špionům a tajným službám pomáhají jiní špioni přímo z těchto tajných služeb.

Prohlásil to v interview pro BBC Andrew Lewman, šéf projektu Tor. Na dotazy moderátora sice rychle svá slova zmírnil, s tím, že původce informací nezná. Úvaha, která jej vede k přesvědčení o podpoře přímo zevnitř bezpečnostních rozvědek, ale působí přesvědčivě.

Na chyby upozorňují profesionálové, kteří v Toru hledají chyby

Tor zcela v souladu se svým posláním anonymního internetu sbírá upozornění na bezpečnostní chyby anonymně. Vedle běžných oznámení se čas od času objeví i některé reporty, které jsou velmi zvláštní. V průměru alespoň jednou měsíčně obdrží Tor oznámení chyb, které jen stěží mohou pocházet od běžných, byť třeba technicky znalých uživatelů.

Jedná se zpravidla o velmi nenápadné díry, které vychází z těch nejmenších pochybení v programování nebo architektuře aplikací Toru. Takové chyby není snadné odhalit. Je k tomu třeba podrobné čtení zdrojového kódu profesionály znalými věci, kterým nalezení každé takové nepřesnosti může trvat dny, týdny ale i měsíce.

Lewman proto soudí, že autoři anonymních reportů chyb musí pocházet z organizací, které odhalování chyb v Toru věnují značné finanční i lidské zdroje. Takových organizací není mnoho a v podstatě bez výjimky se jedná o tajné služby.

Jaká je motivace těchto lidí k pomoci projektům jako je Tor? Podle Lewmana jde o to, že část zaměstnanců NSA je znepokojena šíří aktivit, které jejich organizace provozuje, podobně jako v minulosti třeba Edward Snowden. Těmto lidem se nelíbí, že vedle cizinců NSA velmi nepokrytě a bez servítků špehuje i své vlastní, americké občany. Je ale rozhodně dobrá zpráva, že odpor proti těm aktivitám tajných služeb, které jsou na hranici legitimity, existuje i přímo uvnitř těchto organizací.

Diskuze k článku