Malé prohlížeče obviňují EU z diskriminace

Mnohaleté úsilí firem jako Mozzilla nebo Opera v boji proti monopolnímu postavení prohlížeče Internet Explorer už několik dní přináší své ovoce. Všichni uživatelé Windows 7, Vista a XP si při instalaci systému mohou zvolit hned ze dvanácti prohlížečů (psali jsme zde). Na snaze největších hráčů tak vydělaly i zcela minoritní prohlížeče, ani to jim však mnohdy nestačí a začínají vystrkovat růžky

Malí a ještě menší

Ochránce malých a nevinných, rozuměj Evropská komise, tak nyní musí řešit jejich stížnosti na způsob, jakým jsou vyhledávače v nabídce řazeny. Zatímco pět největších (Internet Explorer 8, Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome a Safari) se v náhodném pořadí zobrazí ihned, pro zobrazení těch ostatních musí uživatel scrollovat stranou. Jak přesně to vypadá v praxi si můžete prohlédnout na této stránce. Horší umístění se týká prohlížečů Maxthon, Flock, FlashPeak SlimBrowser, K-Meleon, Avant Browser, Sleipnir a GreenBrowser.

„Horizontální scrollování je nestandardní. Jediná věc, kvůli které se ozýváme spolu s dalšími prohlížeči, které nejsou na hlavní obrazovce, je zásadní problém v designu, který by se dal vyřešit během vteřiny. Nemůžeme soupeřit s množstvím peněz, které mají ti na špici, takže pro nás je tato výběrová nabídka enormně důležitá. A je enormním zklamáním, že to dopadlo takhle,“ postěžoval si například šéf Flocku Shawn Hardin.

Diskriminace nebo šance?

Jiní si ovšem této šance, která malým prohlížečům doslova spadla z nebe, dokáží cenit více. „Pro Maxthon je to obrovská příležitost. Přestože nabídková obrazovka dělá všechno pro to, aby nás a dalších šest méně známých prohlížečů schovala, stále je jisté, že tak Maxthon získá pozornost stovek tisíc uživatelů, kteří by o něm jinak nikdy neslyšeli,“ nechal se slyšet mluvčí prohlížeče Ron White.

Jenže přestože stížnosti malých prohlížečů zavánějí nenažraností, ve snaze o umělé rovnostářství si za to Evropská unie může sama. Microsoft je navíc v tomto případě z obliga, protože v celé věci má rozhodující slovo právě Brusel, který se tak s problémem musí poprat sám. Přinejmenším však musíme přiznat, že zdůvodnění pro současnou úpravu, která se snaží zohlednit reálný podíl na trhu a význam jednotlivých firem, je racionální a logické.

Kdo chce víc, nemá nic

„Pokud by nabídka obsahovala příliš mnoho webových prohlížečů, uživatelé by mohli být zahlceni a důsledkem toho by častěji neprovedli vůbec žádný výběr a přeskočili by celou nabídku. Přednostní zobrazení pěti prohlížečů a sedmi dalších až v momentě, kdy uživatel scrolluje stranou, odráží situaci na trhu,“ uvedla Evropská komise. Pod to bychom se klidně podepsali. Ale znáte to – podejte někomu prst a celá ruka je v háji.

Via eWeek, cnet