Lokální online inzerce vzrostla v roce 2009 o 12 %

V příštím roce se ovšem růst výrazně zpomalí, upozorňuje společnost Borrel Associates. Růst odhaduje na rok 2009 „pouhých“ 5 %, v reálných číslech odhaduje celkový objem na 14,9 miliard dolarů. Budoucí zpomalení růstu Borrel přičítá částečné saturaci trhu a zvyšující se konkurenci.

Růst lokální inzerce

PBS, ESPN, AOL, Huffington Post, The Know, Microsoft, Yahoo a mnozí další oznámili, že v příštím roce chtějí urvat z trhu lokální (a hyperlokální) inzerce co nejvíc. Podle Borrelu nová konkurence pro trh neznamená růst, ale spíše přerozdělení market sharů.

Borrel odhaduje, že lokální online inzerce tvoří pouze 13,8 % z veškeré lokální inzerce vůbec. Vrchol odhadují na 16% share v roce 2013, v roce 2014 pak bude celkový objem online lokální inzerce 16,4 miliard dolarů.

Zajímavou novou možností pro inzerenty na celém světě je mobilní marketing. Borrel velice střízlivě odhaduje, že v příštím roce bude objem lokální mobilní inzerce okolo 500 milionů dolarů, tedy 20 % z celého objemu mobilní reklamy. Vzhledem k neuvěřitelným možnostem cílení na uživatele mobilních webů (možnosti, kterých klasický internet nikdy nedosáhne) si myslíme, že čísla to můžou být i výrazně vyšší.

Na lokální online inzerci jsme se zeptali Marka Bača z Neo@Ogilvy a Pavla Doležala z Ataxa.

Marek Bačo, Account Director z neo@Ogilvy:

Kolik procent objemu u vás lokálně cílená reklama představuje?

V rámci naší agentury neo@Ogilvy (a take celé skupiny Ogilvy & Mather) zaznamenáváme určitý posun v briefech našich klientů, které jsou konkrétnější, a ve kterých nacházíme častější požadavky na užší (nejen) lokální cílení. Objem lokalní reklamy však není ješte natolik signifikantní, abychom mohli hovořit o boomu tohoto druhu cílení. To je ovšem do jisté míry ovlivněno skladbou našich klientů, kteří nejsou „limitování“ jedním místem (vetšinou se jedna o silné a velké brandy, které komunikují celorepublikově, celosvětově – např. IBM).

Na druhou stranu bych mohl vyjmenovat několik display kampaní, které běžely republikově, ale pro každý region byla použita jina kreativa. Ůspěšně jsme také realizovali kampaň, která byla cílená pouze na obyvatele jednoho města (využili jsme kontextové reklamy a e-mailingu).

Jaká je podle neo@Ogilvy budoucnost lokálního cílení?

Lokální reklama není ani minulost ani budoucnost. Pro velké značky může být doplněk při taktických kampaních, ale lokální reklama měla a bude mít vždy smysl zejména pro ty, kteří mají svou podnikatelskou činnost spojenou či navázanou na určité misto. Může se zdát, že žijeme v globalizovaném světě, ale říkejte to místním restauratérům či řemeslníkum :) Ostatně i proto existují ještě lokální Zlaté Stránky.

Osobně vidím spíše trend v přesunu z tradiční komunikace do digitální sféry a z pojetí lokální / regionální na hyperlokalní ůroveň. Přikladem může být reklama na službách, které jsou postaveny pouze na lokálních informacích – např. developeři z Prahy propagují své novostavby na mapách na bezrealitky.cz, některé restaurace i s hodnocením mohou uživatelé najít na mobilním vyhledavači Lokola a už již zmíněný Mediatel má pro iPhone aplikaci, která umožní najít instalatéra, který bydlí přes ulici.

Pavel Doležal, Ataxo

Kolik procent objemu u vás lokálně cílená reklama představuje?

Lokálně v Ataxu cílíme většinu našich kampaní. Zejména u SME společností. Jejich zásah je obvykle v řádu x desítek kilometrů.

Do jaké úrovně lokálně cílíte?

Záleží na lokálním působení dané společnosti. Ze zkušenosti jsme zjistili, že nemá moc cenu dělat hyper cílené kampaně – čtvrť, ulice. Obdobnou zkušenost mají i zahraniční společnosti. Například Thomson Local Guide v UK to před pár lety zkoušel, ale výsledek nebyl úplně zajímavý.

Podle reportu od Borrel Associates dosáhla lokální reklama stropu svých možností – platí to i pro nás?

Upřímně, nejsem přesvědčen o „úplnosti“ toho reportu. Problém většiny reportů je ten, že uvažují pouze se současným stavem věcí. Například u nás: když se před pár lety hodnotila velikost trhu internetové reklamy v ČR, nikdo tam po dobu x let nezahrnoval Firmy.cz a dalši reklamu od SME. V momentě, kdy se to započitalo, to samozřejmě radikálně zamávalo s celkovou velikostí trhu.

U čisel z reportu Borrelu je to obdobné. Zahrnují pouze současný „svět.“ Myslím, že je velice zajímavý příklad ReachLocal, který více než zdvojnásobil obrat na 144 milionů dolarů. A to všechno jen z lokálni PPC reklamy.