Liga na ochranu internetu přichází, oficiálně od čtvrtka

Už tento týden, ve čtvrtek 19. července, začne fungovat ambiciózní projekt Internet Defense League. Jeho cílem je propojit velké i malé weby a jejich návštěvníky do jedné velké sítě, skrze níž bude možné v případě nouze vyslat signál a vydat se do boje za svobodu internetu. A co víc, otevřená inspirace Batmanem a internetovými memy nadchne každého geeka.

“Internetový blackout byl jenom začátek. Společně naše webové stránky a osobní sítě mohou mobilizovat planetu na obranu internetu před špatnými zákony a monopoly. Jdete do toho?” Těmito slovy burcuje uživatele internetu projekt Internet Defense League, za nímž stojí zakladatel služby Reddit Alexis Ohanian ve spojení s neziskovou společností Fight for the Future. Opírají se o odkaz úspěšného boje proti zákonům jako byly SOPA a PIPA, který vyústil až v hromadný protest největších internetových stránek.

Základní myšlenka je poměrně jednoduchá – mít neustále připravený jednotný systém, díky němuž by mohli aktivisté v libovolnou chvíli vyhlásit do světa, že internet má problém, a také poskytnout návod, jak se podílet na jeho řešení. Vychází se z předpokladu, že politici v zásadě internetu nerozumí a snadno se tak nechají zmást nebo zkorumpovat, takže je nezbytný neustálý dohled.

Liga proto má pro všechny zájemce z řad webů připravený speciální kód pro vložení do stránek. V případě nouze pak správce stránky kód pouze updatuje (vše potřebné dostane e-mailem), varování se aktivuje a všem návštěvníkům se zobrazí například banner či jiná zpráva s klíčovými informacemi. Podrobněji jsme celý systém popsali na konci května v článku Zloduši třeste se, šéf Redditu svolal Ligu na ochranu internetu. Přihlásit se může každý, stačí zadat e-mail a adresu svého webu.

Datum oficiálního startu celé iniciativy bylo stanoveno na 19. červenec a mezi první várku zapojených služeb patří mimo jiné WordPress, Mozilla, Reddit a další. Očekává se nicméně, že v den spuštění budou odhalena další zajímavá jména ze světa online byznysu, a cílem je získat po celém světě tisíce stránek.

Symbolem hnutí se stal kužel světla s kočičí hlavou mířící k nebi, tedy spojení superhrdinství po vzoru Batmana a kočky coby zástupce specifické mentality internetových nadšenců. A pokud jde o nás, je to vážně dobrý nápad, protože jestli chcete lidi k něčemu motivovat, musí to v první řadě vypadat jako zábava.

Ani datum ostatně nebylo zvoleno náhodně – ve čtvrtek má totiž světovou premiéru nejnovější film s Batmenem pod názvem The Dark Knight Rises. V současnosti zakladatelé projektu vypisují sbírku po vzoru Kickstarteru, jejímž cílem je postarat se o pořádnou launch party. Od lidí by se mělo vybrat 19 tisíc dolarů, které poslouží pro organizaci akcí v New Yorku, Washingtonu, San Franciscu, Londýně, Ulánbátaru (!) a dalších městech.

Lidé mohou akce organizovat i samostatně, v tom případě mohou požádat o podporu (team+spotlights@fightforthefuture.org). Je například možné získat reflektor a projektor, které umožní promítat “cat-signal” na mraky i na budovy. Více informací najdete na stránkách akce. Na každého, kdo do sbírky přispěje, samozřejmě čekají i různé dárečky a výhody.

Sám Ohanian projekt v narážce na Batmana přirovnává k “netopýřímu signálu pro Internet” a říká: “Lidé, kteří chtějí být v obraze, uvidí, že netopýří signál je aktivní. To znamená, že je na čase konat. Ať už vlastníte jakoukoliv stránku, je to způsob, jak můžete být upozorněni na to, že se něco děje, a jak podniknout nějaké základní kroky. Pokud se nám podaří sjednotit všechny, kdo mají zájem, počet účastníků exploduje.”

Celé to zkrátka vypadá jako něco, co si rozhodně nechceme nechat ujít.

Total
0
Shares
Další články