Kyperská univerzita jako první na světě přijímá školné v BitCoinech

Placení v BitCoinech sice stále není mainstreamem, svou pozici si ovšem pomalu ale jistě dobývá. Kromě bankomatů a spotřebního zboží si za ně už lze koupit i vzdělání, a to na největší akreditované soukromé univerzitě ostrovního státu Kypr.

University of Nicosia, největší kyperská soukromá vysoká škola, udělala jako první státem akreditovaná vzdělávací instituce na světě krok do neprobádaného světa digitálních měn. Jako globálně první univerzita včera oznámila, že platby školného bude přijímat v BitCoinech.

Digitální kryptoměna bitcoin si zíkává v posledním roce pozornost médií především díky tomu, že se stala nástrojem ekonomických spekulací a díky rostoucí poptávce po ní mezi držiteli kapitálu její cena vytrvale roste. Zatímco na počátku letoška měl bitcoin cenu jen kolem 15 dolarů, v posledních několika dnech osciluje mezi 500 a 900 dolary.

BitCoin ale stále více dobývá svět i jako skutečná měna, určená k nákupu a prodeji zboží a služeb. Stále více obchodníků, z větší části online prodejců, ale i některých provozovatelů kamenných prodejen, přijímá bitcoiny, a svět již obletělo i několik zpráv o prvních specializovaných bankomatech. Kromě toho se bitcoiny proslavily i svou popularitou na trzích stojících mimo zákon. Jejich účastníkům se hodí díky vysokému stupni poskytované anonymity, která sice není absolutní, ale v zásadě pro bezpečí stran nelegálních obchodů postačuje.

Největší kyperská soukromá univerzita přitom nechce přijímat digitální měnu proto, aby snad spekulovala na její další růst. Její mluvčí prohlásil, že přijaté bitcoiny budou rovnou proměňovat za eura. Hlavním účelem je studentům ulehčit situaci při případných přeshraničních platbách.

Kromě plateb v bitcoinech univezita brzy spustí i speciální postgraduální magisterský vědecký studijní program zaměřený na digitální měny a jejich význam v současném světě. Ponese název Master of Science Degree in Digital Currency a škola jej hodlá poskytovat jak prezenčně, tak i dálkově přes internet.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Google Zeitgeist: Čím letos žilo Česko podle vyhledávaných slov

Jaký byl v Česku pomalu ale jistě končící rok 2012 očima největšího světového vyhledávače? Co Češi nejvíc hledali v různých kategoriích a co to o jejich zájmech a vkusu vypovídá? Pojďte se s námi podívat na tradičně očekávaný přehled Google Zeitgeist, každoroční žebříček nejvyhledávanějších dotazů z Googlu za uplynulé měsíce.