Kultovní server WikiLeaks se draží na eBay za 25 tisíc dolarů

Kus železa, který změnil historii. Slavný server kdysi vydal mnohá diplomatická tajemství americké administrativy. Na eBay je k mání od pondělního rána a svého nového majitele by měl znát už zítra.

Záznamy WikiLeaks ukázaly naplno sílu svobodných informací. Před třemi lety do ovlivňovaly globální politiku silněji než podobně jako v současné době záznamy bývalého agenta Edwarda Snowdena. Server prodává švédská hostingová firma  Bahnhof. Právě tahle společnost v roce 2010 chránila třaskavý obsah před nájezdy hackerů.

Sestřelit server bylo totiž pro americkou vládu víc než žádoucí. Zvlášť když na něm bylo umístěno video se střelbou do civilistů v Bagdádu.  Kromě toho ale server držel informace o  vězních z Guantánama. Respektive o sto padesáti Pákistáncích a Afgáncích, kteří byli zadrženi a uvězněni na kubánské základně.

Výtěžek z prodeje serveru půjde na podporu organizací Reportéři bez hranic a Nadace 5. července. “Je to víc než stroj, je to symbol svobody internetu,” tvrdí v rozhovoru pro CNN šéf firmy Jon Karlung

Každopádně zájemci nemohou očekávat, že by na serveru zůstala nějaká data. Všechna byla přemazána a pro jistotu i pětatřicetkrát přepsána.

Během služby se serveru přezdívalo Willy Wonka. Karlung to vysvětluje tak, že je tam jistá paralela s filmovým hrdinou a Julianem Assangem. “I Assange je nápaditá a vizionářská postava, zatímco WikiLeaks byly jeho čokoládová továrna,” vysvětluje Karlung.

Pozor na NSA

Aukce končí zítra a jediné, co si Karlung nepřeje je to, aby ji vydražili lidé z NSA. “Ve světle toho, co se teď kolem NSA děje bych byl radši, kdyby ho získal někdo, kdo spíš chrání svobodu slova,” tvrdí Karlung.

NSA se totiž nemůže dostat ze skandálu PRISM. Edward Snowden totiž neustále přitápí pod kotlíkem, ve kterém se tajné služby vaří. Podle posledních zpráv totiž agenti prolomili bezpečnostní šifrování na internetu a pustili se i do chytrých telefonů.

via CNN

Total
0
Shares
Další články