Kompostovatelná rakev aneb vizionářské sny Boba Hendrikxe

Udržitelně žít a udržitelně umírat. Bob Hendrikx vytvořil Loop Living Cocoon, biologicky odbouratelnou rakev z houbového mycelia.

Bob vyrůstal v nizozemském Eindhovenu, městě světla, a vždycky ho fascinovaly velké myšlenky. Jako dítě se ponořil do příběhu bratrů Phillipsových, kteří v roce 1891 zakoupili ve městě sklad a začali zde vyrábět žárovky z uhlíkových vláken.

„To, co udělali, bylo tak jedinečné a originální, že se to rozšířilo po celém světě,“ vyjádřil Hendrikx po telefonu své nadšení.

Nyní má několik vlastních velkých vizí.

Tento 26letý vynálezce nedávno uvedl na trh Loop Living Cocoon – biologicky odbouratelnou rakev, která se vyrábí z mycelia, vegetativní části houby. Zpočátku je tento materiál jemný a bílý – vypadá jako pavučina nebo cukrová vata. Jakmile ale uschne a odborně se ošetří, působí spíše jako polystyren, nebo dokonce kůže. Hendrikx dokáže vypěstovat jeden ze svých „kokonů“ za pouhých sedm dní. Bio rakev přijde zájemce na 1 500 eur (cca 40 000 Kč).

„Celá rakev je vlastně organismus,“ shrnuje její vynálezce.

Jakmile je rakev v zemi, za 30 až 45 dnů se biologicky rozloží. Zanechá za sebou bohatou komunitu organismů, které hodují na lidském těle. Rozklad v tradiční rakvi naopak může trvat až 20 let. Zatímco výzkum stále probíhá, Hendrikx odhaduje, že uživatelé Loop Living Cocoon se rozloží za pouhé dva roky. Houby po sobě nezanechají odpad – pasou se na dřevěných a mosazných rukojetích, nepohrdnou ani oleji, kovem či plasty. A čistí tak půdu.

„Nemá smysl kácet stromy nebo pálit naše těla, jako by měla nějakou přidanou hodnotu,“ míní Hendrikx.

Kdy vznikla tato zajímavá myšlenka? Její semínka byla zaseta loni na podzim, když Hendrikx na Dutch Design Week 2019 představil svůj obytný dům – v podstatě to byl gigantický organický tamagoči, vyrobený z mycelia. K Hendrikxovi přistoupila žena a žertem se ho zeptala, jestli by stejný materiál mohl poskytnout na dočasné domovy pro mrtvé. A on věděl, že to dokáže – rychle vyvinul prototypy, které se později zformovaly do Loop Living Cocoon. A během několika měsíců pohřbil svého prvního zákazníka.

Ekologická rakev je součástí Hendrikxovy širší filozofie o udržitelném designu. „Všechno je o živých věcech. Umím si představit svět, kde každý předmět, který používám, bude živý.“. V ideálním světě budoucnosti se Hendrikx probouzí v živém domě, kde z fasád vyrůstá mech a jeho tričko je (živé) jako jeho druhá kůže.

Aby mohl svým vizím naproti, musel změnit své vlastní myšlení: „Už se nedívám na materiály, dívám se na organismy,“ říká Hendrikx, který se zabýval architekturou. Účastní se designérských soutěží, uměleckých instalací i prodejů a doufá, že změní i pohled ostatních lidí.

Dosud si není jistý, co přinese rok 2021, ale má spoustu nápadů, ze kterých může čerpat.

„Mám seznam, který se jmenuje Bobovy velké sny. A každý týden do něj přidávám nové věci.“ Chce vykoupit prázdné pozemky ve městech po celém světě a proměnit je v lesy. Uvažoval o tom, že vyrobí obří plážové míče o průměru 50 metrů a nafoukne je v městských centrech, jen aby vyvolal zmatek a vzrušení. Právě teď se zaměřuje na myšlenku na omak příjemného biologického betonu.

Bez ohledu na to, co v budoucnu podnikne, chce neustále vychovávat své vnitřní dítě. „Vždycky chci být tím dítětem,“ shrnul Hendrikx…

Zdroj: Vice.com

 

Diskuze k článku