Klid zbraní mezi Izraelem a Palestinou vystřídaly útoky online

Když Izrael s Palestinou dospěli 21. listopadu na základě mezinárodních jednání k příměří, skončila válka na ulicích. Válka na síti ale tímto okamžikem v plné síle teprve propukla.

Co se stane, když spolu dvě země v 21. století uzavřou klid zbraní? Ztichne boj ve městech a přestanou létat rakety, stane se ale také ještě něco dalšího. Alespoň to dokládá záznam hostingové společnosti CloudFlare, která měla to štěstí, že poskytovala v uplynulých listopadových týdnech služby jak důležitým webům izraelské strany konfliktu, tak nejrůznějším palestinským organizacím. Podle jejich zjištění se intenzita elektronických útoků (v grafu zaznamenány útoky Layer 7 DDoS) na weby obou znepřátelených stran zvýšila téměř zároveň s podepsáním příměří na 2500 procent. Přerušovaná čára značí oficiální vyhlášení klidu zbraní.

CloudFlare ovšem nemonitoruje ani původce útoků, ani jejich motivy, pouze zajišťuje, aby útoky neovlivňovaly správné fungován serverů, na které jsou mířeny. Výše zaznamenané útoky Layer 7 bývají obvykle menšího rozsahu, je ale obtížnější se jim běžnými anti-DDoS metodami bránit. K některým ze zaznamenaných útoků se podle CloudFlaru přihlásilo buď hnutí Anonymous (to stojí na straně Palestiny), případně nezávislí hackeři, kteří z větší části podporovali Izrael. Ačkoliv variantu, že za některými útoky stojí přímo Hamás či na druhé straně oficiální izraelská místa, vyloučit zcela nelze, všechno nasvědčuje spíš tomu, že jde o odvetné akce příznivců obou znepřátelených stran konfliktu.

Pokud jde o samotný konflikt, v něm se CloudFlare odmítá stavět na tu či onu stranu. Podle vyjádření společnosti není jejím cílem dávat odpovědi na komplexní politické otázky či jinak posuzovat, jaký obsah je správný či špatný, nýbrž zajistit, aby každý měl stejnou možnost oslovit na internetu svoje publikum.

Via CF

Total
0
Shares
Další články