Khan Academy nyní i v češtině jako Khanova škola

Dnes již světoznámý projekt Khan Academy, který po celém světě využívají k domácímu i školnímu vzdělávání miliony lidí, odstartoval i v češtině. Prozatím nabízí několik stovek videí, a to buď s dabingem, nebo alespoň s textovým překladem původního komentáře.

O projektu Khan Academy jsme v se už na Tyinternety v minulosti několikrát zmiňovali, třeba v souvislosti s aplikací pro iPady nebo popularizací programování mezi dětmi. Zaujal nás především tím, že zcela zdarma a komukoliv s přístupem k internetu nabízí ve formě krátkých videí vzdělání na kvalitní středoškolské úrovni, a to v řadě oborů – především matematice, přírodních vědách a ekonomii, ale nejen tam.

Doposud byla videa u nás dostupná pouze v anglickém originále, který ovšem mnohým studentům může pro praktické studium dělat problémy. I proto se společnost Scio ve spolupráci s českým Googlem rozhodla, že přivede projekt do českého jazyka, aby byl dostupný i anglicky nemluvícím studentům.

Výsledek je k dispozici na adrese Khanova škola, kde by v příštích měsících měla rychle přibývat videa s českou lokalizací. Prozatím je zde 90 česky nadabovaných videí, především z matematiky (některá z nich také od herce Saši Rašilova), a několik stovek dalších, která obsahují český překlad originálního komentáře zakladatele projektu Salmana Khana alespoň v textové podobě. Khan také přes videospojení u příležitostí spuštění české verze své akademie promluvil na tiskové konferenci:

V plánu jsou překladatelské maratony, s jejichž pomocí by měly do češtiny být postupně převedeny i další stovky a tisíce videí, které originální Khan Academy obsahuje. Zatímco v češtině jich je prozatím něco kolem 400, což vůbec není špatné, anglická verze Khan Academy obsahuje videí desetkrát tolik a neustále publikuje další v počtu několika denně. Do češtiny bylo také prozatím převedeno 40 z několika stovek matematických cvičení, která jsou určena k tomu, aby si žáci nejproblémovější středoškolský předmět mohli procvičovat i v praxi.

Na závěr si neodpustíme jeden drobný postřeh. Jedním z důvodů, proč dosáhla Khan Academy mezi studenty takové popularity, je zcela osobitý způsob výkladu Salmana Khana. Na jednu stranu přehledný a snadno pochopitelný, na druhou příjemný a zároveň plný humoru. Khan má prostě učitelský talent, jaký se jen tak nevidí.

Bez nejmenšího zpochybňování kvalit či zásluh těch, kdo převádí videa do češtiny (projekt je to bezpochyby skvělý a tisícům studentů slabších v angličtině usnadní jejich povinnosti), proto nemůžeme než doporučit následující. Pokud angličtina vaše, vašeho dítěte nebo kohokoliv jiného, komu Khan Academy doporučíte, je na dostatečné úrovni, rozhodně preferujte videa v originálním zvukovém znění. Zaručujeme, že si Salmana Khana a jeho styl výkladu zamilujete.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Kaskadérské kousky a příběh Lega

Tentokrát se nám sešlo několik poněkud extrémních příspěvků. Přecházení po laně mezi dvěma jedoucími kamiony, dvacetiminutové video a extrémně nenávistné reakce na poměrně nevinný virál jsou věci, které ani v téhle divoké rubrice zas tak často nemíváme. Ale přinejmenším těch 20 minut na skvělý příběh Lega si vážně najděte...