K výročí masakru na Tchien-an-men Čína blokuje služby Googlu

Zítra tomu bude přesně 25 let, co čínská vláda zmasakrovala na náměstí Nebeského klidu několik tisíc demonstrujících proreformních studentů. Současný režim má svérázný způsob, jak toto výročí připomenout. Blokuje po celé zemi služby Googlu a některé další západní weby a služby, aby zabránil přístupu Číňanů k nepohodlným informacím.

Blíží se 25. výročí masakru na Tchien-an-men, pekingském náměstí Nebeského klidu. Spolu s tím, jak se datum přibližuje, se také stupňuje snaha současné čínské vládní garnitury předejít protestům připomínajícím tento masakr mladých demonstrantů, převážně studentů. Takové protesty by se mohly snadno zvrtnout v nepohodlné protivládní demonstrace.

Jednou ze zbraní čínské vlády v tomto směru je zablokování dostupnosti všech informací, které se váží k událostem počátku června roku 1989. Největším nebezpečím jsou málo cenzurované či zcela necenzurované služby západních společností a médií. Mezi nimi vyčnívá Google, který roku 2010 přesunul své čínské aktivity do Hong Kongu a odmítl výsledky vyhledávání jakkoliv cenzurovat.

Dostat se ke službám Googlu v kontinentální části Číny je sice i za běžných okolností velmi složité, s dostatečnou dávkou trpělivosti a znalostí to ale není nemožné. Čína se proto při vysoce citlivém výročí, jakým bezpochyby čtvrtstoletí od Tchien-an-men je, rozhodla dostupnost služeb Googlu ještě dále snížit. Podle organizace GreatFire.org, zaměřené proti porušování svobody slova, jsou všechny služby Googlu, včetně Gmailu a překladače, v posledních dnech v Číně prakticky nedostupné. Podobně jsou v Číně blokována západní média, například Wall Street Journal a jeho čínská (od pátku) i anglická (od včerejška) jazyková verze.

Matthew Prince, šéf společnosti CloudFlare, která se zaměřuje na zajišťování bezpečnosti provozovatelům webových stránek, navíc tvrdí, že se v posledním dni vůči západu zvedla z Číny vlna DDoS útoků. Ty mají podle všeho za účel dále zkomplikovat přístup ke službám, které by mohly o historických událostech informovat v rozporu se zájmy čínského režimu.

Podle Googlu k blokování jeho služeb v tomto rozsahu v Číně nikdy v minulosti nedošlo, a to ani při jiných citlivých výročích. Společnost také provedla technickou kontrolu, aby vyloučila případné zavinění na své straně. GreatFire.org proto usuzuje, že by současná blokace služeb Googlu mohla předznamenávat období, kdy bude v Číně jejich cenzura ještě přísnější než v minulosti.

Total
0
Shares
Další články