NSA se dostane k 75 procentům dat, která prochází přes USA

Sleduje NSA pouze 1.6 procenta informací z amerického internetu, jak dříve tvrdila? Podle nejnovějších zpráv Wall Street Journalu to je pokud ne přímo lživé, tak minimálně zavádějící tvrzení. Jakkoliv je totiž možné, že takový je podíl dat, se kterými NSA finálně pracuje, ve skutečnosti má agentura přístup k daleko větším datovým tokům.

K tomu účelu NSA udržuje několik speciálních sledovacích programů, v rámci nichž s ní spolupracují velcí američtí telekomunikační operátoři. S jejich pomocí je Národní bezpečnostní agentura schopná za účelem získání informací profiltrovat až tři čtvrtiny všech dat, která přes americký internet protékají. Programy nesou názvy Blarney, Fairview, Oakstar, Lithium a Stormbrew a podílí se na nich například AT&T a Verizon.

Data, která přes operátory prochází, jsou poprvé filtrována přímo jimi samotnými. NSA je poskytnuta pouze ta jejich část, která odpovídá nejobecnějším požadavkům agentury. Takto předfiltrovaná data si potom už dál třídí sama NSA. Část z nich uchová, to pokud pro ni je obsah komunikace zajímavý, zbytek nenávratně smaže.

Jakkoliv je možné, že agentura skutečně finálně uchovává pouze 1.6 procenta datové komunikace, jde o několikrát filtrovanou a zpracovávanou část ze 75 procent dat, k nimž má agentura v rámci programů přístup.

NSA se přitom podle zprávy zaměřuje především na komunikaci, jejíž jedna či obě strany se nachází mimo území Spojených států. Komunikaci Američanů mezi sebou totiž podle příslušných zákonů vůbec nesmí sledovat. To je samozřejmě dobré pro americké občany. Pro Evropu a další spřátelené země Spojených států je to ale rána pod pás, která v jejich očích Americe rozhodně nepřidává.

Kauza PRISM se táhne už měsíce

Agentura je pod tlakem už od jara, kdy bývalý technik agentury Edward Snowden zveřejnil informace o tom, že americká vláda sleduje internetový cvrkot. Postupně se kauza rozrostla i přes oceán, když se zjistilo, že podobně internetové kanály sledují i Britové a Francouzi. Snowden se stal na chvíli slavným člověk, ale zároveň nejhledanější osobou na světě. Po několikatýdenním pobytu na moskevském letišti se mu podařilo získat ruský azyl. Administrativě Baracka Obamy se to ale nelíbí.

Celá kauza vadí i velkým firmám ze Silicon Valley, které chtějí zveřejnit o jaké informace je NSA žádala. Potřebují totiž očistit svá jména a udržet si důvěru svých uživatelů. Ta je totiž pro jejich byznys klíčová.