Jobs vysvětluje, proč Apple nestojí o Flash

Precizní shrnutí všech malých i velkých nevýhod, jež by přinesl Flash pro mobilní zařízení Applu, navíc pocházející přímo z pera Steva Jobse, by rozhodně nemělo ujít vaší pozornosti. Přinejmenším v případě, že jste stejně jako my sledovali mánii kolem uvedení iPadu a stále se zostřující spory mezi Applem a Adobem.

První bod sporu: otevřenost vs. uzavřenost

První bod sporu je možná poněkud ideologický, ale pro další pochopení problému hraje klíčovou roli. A nebojte, další body už budou více praktického rázu. Jobs odmítá tvrzení, že zatímco Apple je uzavřeným systémem, široce dostupná flashová platforma je otevřená – opak je podle něj pravdou. Produkty společnosti Adobe jsou ze 100 procent autorsky chráněny, jen ona je může poskytovat dál a má absolutní kontrolu nad jejich podobou, cenou a vývojem. To, že je Flash masově dostupný napříč formáty, ještě samo o sobě vůbec neznamená, že je otevřený.

Jobs nezastírá, že i mnohé jeho produkty jsou takové včetně operačních systémů. Samotné webové standardy však podle něj mají být vždy otevřené a proto raději využívá HTML5, CSS a JavaScript. Ty umožňují vývojářům tvořit pokročilou grafiku, typografii nebo animaci bez toho, aby spoléhaly jen na to, co jim dovolí plug-iny pro prohlížeče od třetích stran.

Druhý bod sporu: dostupnost obsahu

Adobe údajně opakovaně prohlásilo, že mobilní zařízení Applu nemají přístup k plnému obsahu internetu, protože 75 procent videa využívá Flash. Jobs ale zdůrazňuje, že téměř všechna tato videa jsou zároveň dostupná v modernějším formátu H.264 a tedy normálně shlédnutelná. A naopak upozorňuje, že třeba v případě portálu YouTube, který tvoří asi 40 procent online videa, nabízí iProdukty vůbec nejlepší zážitek ze sledování a vyhledávání. Tuto část příspěvku proto Jobs končí stručným tvrzením: „Uživatelé iPhone, iPodu a iPadu nepřicházejí o většinu videa.“ Jedním dechem ale dodává, že flashové hry si majitelé těchto zařízení skutečně nezahrají a jedinou možností je AppStore (jehož nabídka je ale samozřejmě superskvěláúžasná).

Třetí bod sporu: spolehlivost a bezpečnost

V této části argumentace již Jobs přechází do protiútoku a vysvětluje, proč není Flash pro výrobky Applu dost dobrý. Odkazuje například na data Symantecu za minulý rok, podle kterých je Flash jednou z největších bezpečnostních hrozeb, a také uvádí, že jde o vůbec nejčastější důvod problémů na počítačích Mac. A protože se tyto problémy nedaří odstranit, nechce kvůli nim Apple ohrožovat spolehlivost chodu svých zařízení. Jobs také dodává, že speciální verze Flashe pro mobilní zařízení dosud není připravena, její uvedení se neustále oddaluje a v současnosti proto systém na smartphonech nepředvádí dobré výkony.

Čtvrtý bod sporu: výdrž baterie

Zde už jsou argumenty Applu ryze technického rázu. Aby totiž přehrávání videa příliš nevysávalo energetické zdroje přístroje, využívá se při jejich čtení účinnější hardwarové dekódování. To umožňuje například již zmíněný formát standardu H.264. A přestože Flash již spustil podporu tohoto formátu, většina jeho videa není v tomto ohledu moderními čipy podporována a stále vyžaduje náročné softwarové dekódování. Na iPhonu je pak rozdíl ve spotřebě asi dvojnásobný, místo deseti hodin videa vydrží jen pět.

Pátý bod sporu: dotykové ovládání

Flash je systém, který byl vytvořen primárně pro PC a ovládání s pomocí myši, nikoli pro dotykové obrazovky. Tyto dva typy ovládání se přitom neliší jen prostým nahrazením myši prstem, ale i v samotném konceptu využití ovládacích prvků, podle kterého jsou jim stránky tvořeny na míru. Některé věci běžné pro ovládání myší prostě dotykové verze neznají a naopak. Pouhé povolení Flashe by tak dostupnost aplikací nevyřešilo a stránky by pro dotykové ovládání musely být přepsány.

Hlavní bod sporu: příliš moci pro Adobe

V otázce toho, co je vůbec největším problémem Flashe, se částečně vracíme k bodu prvnímu. Pokud by se aplikace opíraly o Flash, nikdy se nezbaví prostředníka v podobě Adobe a to je pro Jobse nepřijatelné. Když práce vývojářů a růst celé platformy závisí výhradně na dostupnosti nástrojů od třetí strany, jsou jejich možnosti velice omezené a ztrácí veškerou iniciativu a vliv. Apple nechce spoléhat na milost Adobe v otázce, jaká vylepšení se budou pro vývojáře implementovat. Šéf Applu vidí problém také v tom, že Flash je multiformátový a tak není jeho cílem pomáhat ve vývoji nejlepších aplikací pro iPhone, iPod či iPad. Jeho cílem je vývoj nejlepších aplikací fungujících ve všech formátech. Vyčítá mu zaměření jen na celek a nepřijatelnou pomalost při zavádění inovací, které se týkají pouze jedné oblasti.

Co z toho všeho vyplývá?

Zde si dovolíme přesně (v rámci vlastního překladu) citovat. „Flash byl vytvořen v PC éře – pro PC a myš. Pro Adobe je to úspěšný podnik a chápeme, proč ho chtějí dostat i za hranice PC. Ale mobilní éra je o nízkoenergetických zařízeních, dotykovém rozhraní a otevřených webových standardech – což jsou všechno oblasti, kde Flash zaostává,“ píše Jobs. Flash už proto není nezbytnou ani nejlepší možností pro sledování videa ani pro přístup k dalšímu internetovému obsahu. A na úplný závěr si Jobs neodpustí ani rýpnutí. „Možná by se měl Adobe více soustředit na tvorbu skvělých HTML5 nástrojů pro budoucnost a méně na kritiku Applu za to, že nechává minulost za sebou.“

Co si o tom myslíte vy? Mimochodem, celý blog v původním znění naleznete zde.