Jakékoliv dva weby od sebe dělí nanejvýš 19 kliknutí, říká fyzik

Webových stránek je podle všeho o něco víc než lidí, jejich současný počet se odhaduje na 14 miliard a přibližně bilion dokumentů. Vyšší počet ale sám o sobě nevysvětluje, proč je mezi webovými stránkami větší vzdálenost než mezi lidmi. Zatímco u lidí se totiž v rámci známých six degrees of separation odhaduje vzdálenost na šest a méně mezikontaktů, tedy známých známého známého, přes které se dvě osoby znají, u webových stránek spočítal nyní podobně vzdálenost maďarský fyzik Albert-László Barabási na 19 mezikontaktů, nebo chcete-li prokliknutí.

Podle jeho poznatků web obsahuje velké množství malých, špatně propojených stránek, na které odkazují nebo které odkazují jen na několik málo jiných webů. K tomu ale existují některé služby, které jsou velmi dobře propojené se širokým okolím a fungují tak jako jakési uzly pro přechod z jednoho uzavřeného subsystému do druhého. Těmito uzly jsou především vyhledávače, agregátory a různé jiné indexovací služby.

Uzavřené subsystémy navíc nejsou obvykle propojené náhodně, ale naopak veskrze lidsky, tedy podle regionu, tématu či jazyka. Díky tomuto uzlovému charakteru pak platí, že nezávisle na tom, kolik webových stránek ještě přibude, vždy bude možné se během 19 kliknutí dostat z jedné strany webu na druhou, z jednoho libovolného místa na libovolné jiné. Důvodem je, že nové stránky vždy budou pouze přibývat do jednoho ze subsystémů propojených současnými uzly se zbytkem webu.

K pokusu vytvořili vizualizace lidé z Opte Project. Zelené linky znázorňují propojení mezi stránkami v Evropě, na Blízkém Východě a v Africe, červené v Asii, modré v Severní Americe, žluté v Jižní Americe a bílé u webů, které nebylo možné lokalizovat podle IP adresy.

Tato uzlová povaha webu s sebou ale nese jedno závažné riziko. Pokud by se totiž někomu podařilo největší a nejdůležitější uzlové body efektivně vyřadit z provozu, znamenalo by to pro velké části internetu neschopnost dostat se na jiné uzavřené subsystémy. Naštěstí právě tyto velké uzly bývají místy, která v rámci internetu mají vůbec nejlepší a nejsilnější zabezpečení ze všech, jak po technické stránce, tak pokud jde o lidský potenciál těch, kdo je spravují.

A kdo ví, třeba se díky aktivitám Googlu, Facebooku, Twitteru a dalších, kdo usilují o propojenější svět, nakonec dočkáme toho, že web bude propojen stejně dobře jako lidé. Nebo dokonce jako uživatelé Facebooku, které od sebe podle jeho vlastní studie dělí jen čtyři kontakty.

Via Smithsonian