Jaké velké inovace změní náš život během pár let?

IBM přišla se zajímavou předpovědí Next 5 in 5, tedy podrobnějším pohledem do příštích pěti let na technologie, které by měly změnit náš život. Studie zahrnuje společenské a tržní trendy se zřetelem na výzkum, který IBM provádí ve svých laboratořích. Podle všeho jde nicméně pouze o technologie, kterými se zabývá přímo IBM, a mohou zde chybět neméně zajímavé projekty budoucnosti konkurence.

Na lince je hologram

Nejzajímavější je určitě předpověď hovořící o komunikaci ve 3D za pomoci promítaných hologramů. To, co známe ze sci-fi filmů, by mohlo být za pár let skutečností. Filmy i kamery se 3D pracují už teď, hudbou budoucnosti je zatím online komunikace ve 3D. Vědci IBM pracují na zdokonalení videotelefonování tak, aby se z něj stalo holografické telefonování, neboli „3D telepřítomnost”. Tento postup využívá světelných paprsků z jednotlivých předmětů a z nich pak rekonstruuje obrázek daného předmětu – jedná se vlastně o podobný postup, jakým lidské oko zpracovává podněty ze svého okolí. Vědci pracují také na nových způsobech vizualizace 3D dat.

Jde například o technologii, jež by konstruktérům umožnila vstoupit přímo do projektu, na němž pracují – a je jedno, zda zrovna navrhují nějakou stavbu nebo softwarový program. Stejná technologie umožní zobrazit simulaci šíření chorob po interaktivní 3D zeměkouli nebo vizualizovat aktuální trendy na Twitteru – a to vše v reálném čase a bez zkreslení. 3D je zdá se zaklínadlem budoucnosti s využitím, o kterém si zatím můžeme nechat jenom zdát.

Jako pohádka může znít popis baterie notebooku, která skoro nepotřebuje dobíjet. Životnost baterií se má díky výzkumu během pár let zvýšit desetkrát, mnohá zařízení žádné baterie nebudou potřebovat. Baterie budoucnosti mají pracovat na vzduch. Ten v nich reaguje s kovem a eliminuje tak klíčový element, který brání delší výdrži baterií. Bude-li tento vývoj úspěšný, jeho výsledkem budou lehké, výkonné a dobíjecí baterie, které budou schopny pohánět cokoli, od aut až po spotřební elektroniku.

Úspory a informace

IBM dále pracuje na radikální změně tranzistoru. Usiluje o snížení objemu energie na tranzistor pod 0,5 voltu. Při takto nízkých energetických požadavcích by bylo možné v některých zařízeních, jako jsou například mobilní telefony nebo čtečky elektronických knih, eliminovat baterie úplně.

Člověk se má stát díky čidlům v telefonu nebo autě zdrojem dat, které poskytnout vědcům detailní obrázek o okolním prostředí. Tato data pomohou ve výzkumu, například za záchranu ohrožených živočichů nebo invazivních druhů v ekosystému. Staneme se pohyblivými čidly, sbírajícími obrovské množství dat s velkým potenciálem využití? Tato předpověď by se mnohým nemusela líbit, ovšem data od dobrovolníků mohou jistě výzkumu pomoci. Z lidí se stanou „vědci – amatéři“, o svém výzkumu toho nebudou muset moc vědět.

Dalším trendem má být doprava na míru. Analytické technologie s dostatečným a aktuálním datovým zázemím umožní uživatelům plánovat nejkratší nebo nejrychlejší cestu do práce online. Modely dopravy se budou učit kromě jiného z chování lidí a díky neustálému zdokonalování budou opravdu efektivně pomáhat.

Počítač místo topení

Počítače a velká datová centra zase uvolňují energii, která může být využívána například k vytápění budov v zimě nebo k pohonu klimatizace v létě. Až 50 procent energie, kterou nyní spotřebovávají datová centra, je věnována chlazení. Dochází k obrovským energetickým ztrátám. Čip od IBM bude mít vlastní chladicí systém umožňující energii recyklovat a použít pro topení nebo ohřívání vody.

Většina zmíněných předpovědí využívaných technologií ukazuje, že hlavním cílem budoucnosti je šetření energií, lépe řečeno snížení zbytečných ztrát. Přímo se nás může dotknout 3D komunikace, byť nejde ani tak o potřebnou technologii, jako spíš o něco, co nám dá pocit, že skutečně začínáme žít v budoucnosti. To zcela jistě podpoří i první zařízení, které bude pracovat bez baterií nebo dobíjení.