Jak si usnadnit práci pomocí online nástrojů

Každý máme svou internetovou rutinu, která je často zaběhnutá už dlouhé roky. Otevřeme prohlížeč, v jedné záložce maily, v dalších pěti socials, YouTube, Pornhub… Někdy je až skoro smutné, jak moc se omezujeme a nevystupuje z bezpečí své konformní zóny. Internet a všechno, co nabízí, využíváme vlastně dost omezeně.

Přestože jsme všichni neustále nalepení na obrazovkách svých telefonů a počítačů, úroveň naší počítačové gramotnosti není až zase tak náramně vysoká, jak by se z počtu „odmakaných“ hodin mohlo zdát.

Řada běžných uživatelů často bojuje i se základními úkony, které by měl v digitálním světě a snad s každým počítačem odbavit každý během pár minut. Divili byste se, nebo možná ne, kolik lidí například neumí pracovat v režimu změn v textovém editoru, nedokáže vnést poznámky do PDF, nezvládá elementární úpravy obrázků a tak dále, přičemž se často vymlouvají na to, že zkrátka nemají nainstalované ty správné nástroje. Jenže to dnes – v době cloudu – není až taková překážka a plno věcí, ke kterým byl dříve potřeba speciální software, lze dnes pohodlně odbavit online.

Když už jsme tolik srostlí s internetem a jsme na něm prakticky závislí, proč se nemrknou i na pár užitečných webů, díky kterým může každý dokázat, že jeho počítačové dovednosti jsou více než „umění“ nascrollovat kilometry na Instagramu. Podívejte se na pár webů, které by si zasloužily důstojné místo ve vašich záložkách a mohly by vám usnadnit některé základní operace.

Letsenhance.io

Let’s Enhance je šikovný bezplatný webový nástroj pro zlepšení fotografií v nízkých rozlišeních. Automaticky odstraní šum a pomocí chytré neuronové sítě doplní chybějící části obrazu a plynule jej zvětší. Pro stažení výsledku je nutná registrace, ale funguje to.

Zamzar.com

Každý z nás sem tam musí bojovat s nevyhovujícím formátem. Konverze na jiný typ často vyžaduje speciální software. Naštěstí existují i online převaděče, jako je Zamzar. V bezplatné verzi sice existují omezení velikostí souborů, ale v případě potřeby si lze kapacitu navýšit. Zamzar podporuje 1 200 různých typů souborů, včetně audio, video, obrázků a dokumentů.

Downforeveryoneorjustme.com

Nedaří se vám dostat na Facebook, YouTube nebo Google Docs? Ověřte si, jestli je problém jen u vás, nebo jestli jde o rozsáhlejší výpadek. Stačí zkopírovat adresu na downforeveryoneorjustme.com a hned máte jasno. Vhodný nástroj pro ty, kteří jsou schopni zuřivě refreshovat nenabíhající stránku i několik minut.

Giphy.com

Gify milují všichni a každý z nás se dříve nebo později setká s potřebou či nutností vytvořit vlastní gifíček. Giphy je ideální nástroj pro všechny, kteří si chtějí zbastlit vlastní animaci, a to jak ze sekvence obrázků, tak z videa. Vše jde provést během pár kliků a výsledek jednoduše sdílet nebo uložit.

Palettegenerator.com

Existuje poměrně velký výběr paletových pickerů, ale Palette Generator je rozhodně jeden z nejlepších dostupných online. Přináší možnost nahrát sérii obrázků, ze kterých vytvoří zajímavá, a hlavně pěkně sladěná barevná schémata.

Remove.bg

Potřebujete odstranit nevhodné pozadí z fotografie? Žádný problém! Na remove.bg v pohodě uploadnete fotku a během jednoho kliknutí je pozadí pryč. Výsledky nevypadají vůbec špatně!

10minutemail.com

Zaregistrovat se na nějakém webu obvykle vyžaduje zadání e-mailu. Chcete uchránit svou schránku od toho, aby byla zahlcena spamem a otravnými newslettery? Pro to, abyste někam nasměrovali aktivační link, vám postačí e-mailová schránka na deset minut. Jeden z neužitečnějších výdobytků dnešního internetu.

Myfonts.com

Potřebujete identifikovat nějaký font? Snadné řešení nabízí WhatTheFont, tool, který využívá hloubkového učení k prohledávání kolekce více než 133 000 stylů písma. Funguje dokonce i s připojenými skripty a když je v obrázku více než jedno písmo. Stačí uploadnout obrázek, kliknout na písmo, které chcete identifikovat a už to jede!

Privnote.com

Chcete poslat „jednorázovou“ zprávu? Privnote.com vám to umožní. Stačí napsat a poslat, po přečtení se zpráva sama vymaže. Vzkaz je také možné opatřit heslem. Jednoduchý a celkem šikovný nástroj, který využijete možná jednou v životě, ale dobré vědět, že existuje.

Photopea.com

Photopea je překvapivě dobře fungující grafický editor, který nabízí prostředí i funkce podobné Photoshopu. Funguje online a pokud potřebujete provádět nějaké grafické úpravy, včetně práce s vrstvami a nemáte zrovna účet na Creative Cloudu, tak přijde docela vhod!

Diskuze k článku