Jak naslouchat na internetu v reálném čase (návod pro začátečníky)

Závislost na nové službě Googlu vyhledávání v reálném čase (odkaz na podrobný článek v angličtině na oficiálním blogu Googlu) si vypěstujete velmi snadno. Zde je krátké video pro první představu, jak to vypadá (o novince jsme informovali již v samostatném článku):

Je to neuvěřitelné okno do duše světa. Něco málo tomu však chybí.

Google totiž standardně neposkytuje výsledky vyhledávání v reálném čase pro většinu dotazů. Vyhledávání v reálném čase poskytuje jen pro dotazy, které jsou tématy zpráv a nejmódnějších konverzací, jejichž seznam najdete v Google Trends.

Pokud chcete pro jakýkoliv dotaz získat výsledky vyhledávání v reálném čase, pomohou vám níže uvedené bookmarklety, které publikoval Steve Rubel.

1. Vyhledávání v sociálních médiích

Když spustíte první bookmarklet, získáte nejnovější sdělení (status updates) z Twitteru, Jaiku, Facebooku a dalších sociálních médií.

Funguje to následovně: když na libovolné internetové stránce vyberete text, a kliknete na bookmarklet, budete přesměrováni na stránku Google s vyhledáváním v reálném čase, a vybraný text se vám automaticky vloží do formuláře (políčka) vyhledávání jako dotaz. Když žádný text nevyberete, otevře se vám okénko, do kterého vložíte svůj dotaz (slovo nebo několik slov).

Zde je kód prvního bookmarkletu (návod, jak si z kódu ve vašem prohlížeči vytvořit bookmarklet, na který budete moci klikat, najdete níže):

javascript:x=escape(getSelection());if(!x)%7Bvoid(x=prompt(‚%20-%20Google%20Real-time%20Updates:‘,“))%7D;window.location=’http://www.google.com/search?hl=en&rls=en&tbo=1&output=search&tbs=mbl:1&q=’+x

Pokud budete chtít stránku s výsledky vyhledávání v reálném čase otevírat na nové kartě, použijte místo předešlého kódu tento:

javascript:x=escape(getSelection());if(!x)%7Bvoid(x=prompt(‚%20-%20Google%20Real-time%20Search:‘,“))%7D;window.open(‚http://www.google.com/search?hl=en&rls=en&tbo=1&output=search&tbs=mbl:1&q=’+x)

2. Vyhledávání v celém živém internetu

Pomocí druhého bookmarkletu získáte výsledky vyhledávání v reálném čase navíc z blogů, obrázků, videí, fór, knih a zpráv. Z následujícího kódu si vytvoříte bookmarklet, pomocí kterého budete přesměrováváni na stránku s vyhledáváním v reálném čase:

javascript:x=escape(getSelection());if(!x)%7Bvoid(x=prompt(‚%20-%20Google%20Real-time%20Search:‘,“))%7D;window.location=’http://www.google.com/search?hl=en&rls=en&tbo=1&tbs=rltm:1&q=’+x

V prohlížeči Google Chrome si vytvoříte tento bookmarklet tak, že následující odkaz přetáhnete myší do lišty záložek: Vyhledávání v reálném čase (autorem tohoto odkazu je Marshall Kirkpatrick).

Pokud budete chtít stránku s výsledky vyhledávání v reálném čase otevírat na nové kartě, použijte místo předešlého kódu tento:

javascript:x=escape(getSelection());if(!x)%7Bvoid(x=prompt(‚%20-%20Google%20Real-time%20Search:‘,“))%7D;window.open(‚http://www.google.com/search?hl=en&rls=en&tbo=1&tbs=rltm:1&q=’+x)

Všechny bookmarklety by měly fungovat v různých prohlížečích. Steve Rubel je testoval v Safari a Firefoxu, já jsem je vyzkoušel v bleskově rychlém prohlížeči Chrome. V Internet Exploreru jsem to nedokázal zprovoznit. Pokud umíte poradit, napište to prosím do komentářů k tomuto článku.

Návod, jak vytvořit bookmarklet v prohlížeči

Tento návod je pro začátečníky.

  • Libovolnou internetovou stránku (nejlépe prázdnou s adresou URL: abou:blank) přidejte do záložek, ve většině prohlížečů pomocí klávesové zkratky CTRL+D nebo kliknutím na ikonu hvězdičky.


  • Na nově vytvořenou záložku klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte: v Chrome „Upravit…“, ve Firefoxu a Internet Exploreru „Vlastnosti“, a podobně.
  • Do políčka „Jméno: (Název)“ napište například „Vyhledávání v reálném čase“ nebo si vymyslete libovolný vlastní text. Do políčka „Adresa URL“ zkopírujte jeden z výše uvedených kódů. Nakonec klikněte na „Uložit“ nebo „OK“.

  • A nyní si už můžete užívat vyhledávání v reálném čase, například ve Firefoxu nebo v Chrome:

    Vyhledávání v reálném čase

Co k tomu ještě dodat? Vyhledáváte v reálném čase? Jakým způsobem? K jakým účelům? Jak často? Znáte nějaké tipy a triky? Uměli byste vytvořit na internetové stránce bookmarklety, které by se vložily do jiných prohlížečů než Chrome pouhým přetažením (drag and drop)? Své názory napište prosím do komentářů.