Jak čteme online v roce 2011

Ještě před pár lety pro nás byly téměř výhradními zdroji novinek u počítače takzvaný Web 2.0, RSS čtečky a domovské stránky oblíbených portálů typu Seznam. Pak se objevily mobilní přístroje jako chytré telefony a tablety a situace se začala razantně měnit.

Výrazné impulzy přišly v loňském roce

Novým směrem se začal vývoj ubírat v roce 2010 a to především díky propojování několika webových trendů: mobilních aplikací, real-time webu a sociálních sítí pro získávání dalších novinek. Podle serveru Read Write Web začali lidé při zjišťování aktuálních informací v loňském roce výrazně více využívat služby jako Twitter, Facebook, Instapaper, Flipboard, Feedly či TweetDeck. Čtení webového obsahu se stalo více sociální a mobilní. Hodí se připomenout, že teprve v dubnu 2010 spatřil světlo světa přelomový iPad.

Produkty pro online čtení a související zvyky uživatelů sledovaly nastolený vývoji i letos. Na scéně se objevil nový významný hráč Google+ a zase trochu pozměnil způsob, jakým část lidí hledá aktuální informace a diskutuje nad tematickými články. Vytvořila se zde například silná komunita umělců a jejich fanoušků. Vývojáři v letošním roce intenzivně pracovali také na vylepšování aplikací pro čtení z mobilů a tabletů.

Co se letos změnilo

Richard MacManuse, redaktor serveru RWW, identifikoval za rok 2011 na poli čtení z webu dva klíčové trendy.

  • Roste důležitost sociálních sítí – Při hledání novinek a článků se uživatelé čím dál tím více svěřují do rukou sociálních sítí, zvláště pak Facebooku, Twitteru a Google+. Právě třetí jmenovaný se v tomto směru etabluje jako tematicky založená sociální síť, kde je snadné vyhledávat. Články doporučené našimi přáteli nebo od osobností či organizací, kterým fandíme, tak slaví stále větší úspěch.
  • Rostoucí konkurence na poli tabletů a čtecích aplikací – Trh s tablety se letos výrazně rozrostl. V březnu přibyl iPad2, do hry se zapojily Samsung Galaxy, Motorola Xoom nebo nový Kindle Fire. Také aplikacím Flipboard a Instapaper, které loni dominovaly na poli čtecích programů, přibyli soupeři. Úspěch zaznamenaly například News 360, News.Me nebo Read it Later. Řadu vylepšení přinášejí průběžně i sami poskytovatelé online obsahu.

MacManuse dále pojmenoval dvě změny v našich zvycích, které v oblasti čtení webového obsahu letos zaznamenal.

  • Čtení je efektivnější a máme více volnosti – Jak už jsme zmínili výše, my uživatelé máme širší možnosti výběru čtecí aplikace, která nám bude vyhovovat. Lepší propojení jednotlivých služeb s chytrými telefony nebo tablety (např. různá upozornění) nám pak přináší ještě větší volnost.
  • Nejen, že víc čteme, ale také více diskutujeme – A to napříč různými platformami. Může za to mimo jiné stále rostoucí propojení sociálních sítí a zpravodajských serverů. Uživatelé se například naučili posílat články na svůj profil klikem na Like a podobná tlačítka a dávat je tak svým přátelům k dispozici pro diskuzi.

Tím, že i sami tvůrci obsahu rozšiřují svou působnost v rámci webu (profily na sociálních sítích atd.), získávají čtenáři stále větší prostor k diskuzi nad aktuálními tématy.

Via RWW