Internetové svobody meziročně globálně poklesly, nejsvobodnější je Island

Svoboda na internetu podle organizace Freedom House za poslední rok mírně poklesla. To sice není dobrá zpráva, pozitivní ale je, že aktivisté díky narůstajícím zkušenostem jsou efektivnější v boji proti opatřením, která svobodu internetu ohrožují. Nejsvobodnějším zemím kraluje Evropa, s Islandem, Estonskem a Německem na předních příčkách.

Organizace Freedom House letos již počtvrté hodnotila míru internetových svobod v celkem 60 zemích světa, počínaje Spojenými státy a konče Čínou a Íránem. Výsledky jsou velmi zajímavé, ukazují, jak významně se internetové svobody napříč různými zeměmi liší.

Hodnoceny byly tři ukazatele a maximum bodů bylo možno získat celkem 100. Méně bodů znamenalo větší míru internetové svobody:

  • překážky v přístupu k internetu (0-25 bodů)
  • přístupnost online obsahu (0-35 bodů)
  • míra porušování individuálních práv uživatelů internetu (0-40 bodů)

Vůbec nejsvobodnější internet na světě mají lidé na Islandu. Krásný severský ostrov s pouhými několika stovkami tisíc obyvatel vyhrál i ve všech třech kategoriích jednotlivě a skončil s celkovým skóre 6. Druhé Estonsko bylo v závěsu s 9 body, o třetí místo se dělily Spojené státy a Německo. Vůbec nejhůř na tom jsou lidé v Íránu, který měl 91 bodů, a z Kuby, která byla ohodnocena na celkem 86 bodů.

Česká republika mezi hodnocenými zeměmi nebyla. Jak je ale vidět z mapy, a také z žebříčku všech 60 zahrnutých zemí, pohybovala by se pravděpodobně někde poblíž jeho vrcholu mezi svobodnými zeměmi. Sousední Německo má 17 bodů, Maďarsko 23, nedaleká Francie má 20 bodů. I poněkud východněji položená Ukrajina je s 28 body stále považovaná za jednu ze svobodných zemí.

freedom on the net

Studie stála na hodnocení více než 60 odborníků, z nichž každý měl přidělenu svou zemi. Tito odborníci měli za úkol revidovat zákony a další předpisy týkající se regulace internetu, získávat informace přímo od místních lidí a dalších zdrojů, zkoušet přístupnost různých webových služeb a jinými způsoby hodnotit lokální internetové svobody.Většina výzkumníků se fyzicka nacházela v zemích, které hodnotili.

Z výsledků studie bohužel vyplynulo, že se meziročně internetové svobody snížily v 34 ze 60 sledovaných zemí a globálně došlo k jejich mírnému snížení. A to přesto, že se v některých případech podařilo internetovým aktivistům efektivně zabránit legislativě, která by byla online svobodám dále ke škodě.

Kompletní zprávu lze najít ve formátu PDF zde. K doprovodným materiálům, včetně interaktivní mapy, se lze dostat z domovské stránky studie.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Šance týdne: 2FRESH hledá kreativce. Kreativně

Konečně trocha spravedlnosti! Zaměstnanci se můžou přetrhnout, aby získali vysněnou práci a zapůsobili nějakým originálním nápadem - skoro až kampaní, a firmy zatím chrlí jenom furt ty stejné nudné inzeráty. Agentura 2FRESH si ale tentokrát dala práci a napsala vám, vlastně tobě, moc hezký dopis. Čti dál, kreativče...