Organizace Freedom House letos již počtvrté hodnotila míru internetových svobod v celkem 60 zemích světa, počínaje Spojenými státy a konče Čínou a Íránem. Výsledky jsou velmi zajímavé, ukazují, jak významně se internetové svobody napříč různými zeměmi liší.
Hodnoceny byly tři ukazatele a maximum bodů bylo možno získat celkem 100. Méně bodů znamenalo větší míru internetové svobody:
- překážky v přístupu k internetu (0-25 bodů)
- přístupnost online obsahu (0-35 bodů)
- míra porušování individuálních práv uživatelů internetu (0-40 bodů)
Vůbec nejsvobodnější internet na světě mají lidé na Islandu. Krásný severský ostrov s pouhými několika stovkami tisíc obyvatel vyhrál i ve všech třech kategoriích jednotlivě a skončil s celkovým skóre 6. Druhé Estonsko bylo v závěsu s 9 body, o třetí místo se dělily Spojené státy a Německo. Vůbec nejhůř na tom jsou lidé v Íránu, který měl 91 bodů, a z Kuby, která byla ohodnocena na celkem 86 bodů.
Česká republika mezi hodnocenými zeměmi nebyla. Jak je ale vidět z mapy, a také z žebříčku všech 60 zahrnutých zemí, pohybovala by se pravděpodobně někde poblíž jeho vrcholu mezi svobodnými zeměmi. Sousední Německo má 17 bodů, Maďarsko 23, nedaleká Francie má 20 bodů. I poněkud východněji položená Ukrajina je s 28 body stále považovaná za jednu ze svobodných zemí.
Studie stála na hodnocení více než 60 odborníků, z nichž každý měl přidělenu svou zemi. Tito odborníci měli za úkol revidovat zákony a další předpisy týkající se regulace internetu, získávat informace přímo od místních lidí a dalších zdrojů, zkoušet přístupnost různých webových služeb a jinými způsoby hodnotit lokální internetové svobody.Většina výzkumníků se fyzicka nacházela v zemích, které hodnotili.
Z výsledků studie bohužel vyplynulo, že se meziročně internetové svobody snížily v 34 ze 60 sledovaných zemí a globálně došlo k jejich mírnému snížení. A to přesto, že se v některých případech podařilo internetovým aktivistům efektivně zabránit legislativě, která by byla online svobodám dále ke škodě.
Kompletní zprávu lze najít ve formátu PDF zde. K doprovodným materiálům, včetně interaktivní mapy, se lze dostat z domovské stránky studie.