Internetová reklama zvyšuje prodej baleného spotřebního zboží více než televize

Podle nové studie od comScore a dunnhumbyUSA dokáže být v oblasti zvyšování prodeje spotřebního zboží internetová reklama stejně efektivní nebo efektivnější než televizní.

Studie, jejímž jádrem se stala skupina dvou set tisíc zákazníků, kteří byli členy věrnostních programů obchodů s potravinami, naznačuje, že zatímco televizní reklama zvedla prodej zboží v průměru o 8 %, internetová reklama měla úspěch o něco větší, v průměru 9%.

Výzkum comScore a dunnhumbyUSA byl prováděn na maloobchodním chování 2 milionů uživatelů internetu, kteří agentuře dali výslovné svolení s tím stát se součástí projektu. Jejich chování bylo monitorováno speciálními UPC scannery nainstalovanými v účastnících se supermarketech. Chování zákazníků, kteří byli vystaveni online reklamním kampaním bylo poté porovnáváno s chováním kontrolní skupiny, která těmto kampaním vystavena nebyla. Díky podobně demograficky zvoleným vzorkům byl následně comScore schopný popsat vliv kampaní na chování spotřebitelů.

V rámci studie byly porovnávány kampaně na různé typy spotřebních produktů, zahrnující například cereálie, sušenky, pizzu, džusy, oplatky, těstoviny, čaj, deodoranty či zubní pasty. Kampaně obsahovaly jak reklamy statické tak i interaktivní. Během tří měsíců trvání kampaní se podařilo zvednout prodeje propagovaných značek v průměru o 9%, navíc 80% kampaní zvedlo prodeje těchto značek opravdu podstatným způsobem.

Výsledky této studie comScore byly dále srovnávány s výsledky studie jiné agentury, IRI, zaměřené na dopad televizní reklamy na chování zákazníků ohledně stejného typu spotřebního zboží. Agentura IRI k výzkumu použila svůj patentovaný systém BehaviorScan. Ten je schopný ovlivňovat množství a typ reklam, které účastníci průzkumu mohou shlédnout. Tím, že jedné skupině zkoumaných osob přístup k reklamám kompletně zablokuje je potom schopen srovnat rozdíly v chování s druhou skupinou, které přístup k reklamám neodepře. Výsledky těchto testů ukázaly, že televizní reklama zvedla během ročního trvání studie prodeje propagovaných produktů v průměru o 8 %.

“Tyto předběžné výsledky potvrzují schopnost internetové reklamy zvyšovat prodeje spotřebního zboží alespoň tolik jako televize,” řekl k tomu výkonný předseda comScore Gian Fulgoni. “Je pravděpodobné, že důvodem pro tuto vysokou efektivitu je lepší schopnost internetové reklamy zaměřit se na cílovou demografickou skupinu.”

Jak dále dodal, vzhledem k nižší ceně internetové reklamy jsou výsledky studie ještě mnohem zajímavější.

Total
0
Shares
Další články