Interaktivní mapa ukazuje editace Wikipedie v reálném čase

Zajímá vás, odkud jsou lidé, kteří editují nejznámější online encyklopedii světa, populární Wikipedii, a jaké články upravují? Díky dvěma americkým programátorům se to nyní dozvíte v reálném čase na interaktivní mapě.

Interaktivní mapu s editacemi Wikipedie vytvořili programátoři Stephen LaPorte a Mahmoud Hashemi. Mapa vychází z údajů, které Wikipedia veřejně zpřístupňuje v případě editací nepřihlášenými uživateli – v takovém případě je kromě názvu editovaného článku zaznamenána i IP adresa editujícího. Wikipedia se tím jistí proti editacím, které by měly za cíl znehodnotit informace na ní.

Editací nepřihlášených uživatelů je z celkového počtu jen asi 15 procent, většinu editací na Wikipedii totiž nejenže tradičně provádí přihlášení uživatelé, ale navíc z velké části stále dokola ti samí. Přesto ale data, která se na mapě ukazují, stačí, aby rozhodně nebyla nudná. Pod mapou pak je seznam proběhlých editací s uvedením článku, ve kterém k nim došlo, a místa na světě, odkud byla editace provedena. Ještě níže pak můžete zvolit, jaké všechny jazykové verze bude mapa editací zaznamenávat, nabídka je ale omezená na několik nejpoužívanějších.

Již v minulosti jsme psali o zajímavé vizualizaci jednoho dne editací na Wikipedii, nebo o textovém streamu všech editací ve všech nebo libovolně zvolených jazycích online encyklopedie. Bohužel se zdá, že druhá zmíněná webová stránka, nazvaná Wikistream, není udržovaná a v dnešní době již nefunguje. Vizualizace se pak týká pouze jednoho dne Wikipedie z července roku 2011.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Co Čechy zajímalo minulý týden? Chtějí umět vejce „po skotsku“, dát si do těla a připravit se na klíšťata

Prožíváme opět jednu z těch teplejších zim, a Češi se proto už teď chystají na jaro. Zběsile hledají výhody a nevýhody očkování proti klíšťatům. Ale i když je zima mírná, většinou se během ní tloustne, a tak je potřeba najít nové metody cvičení. Případně recept, který člověka vyvede z deprese z toho, že nakonec stejně necvičí... Vejce na skotský způsob se zdají být asi ideální. Po čem dalším Češi na Seznamu pátrali?