Infografika: V e-shopech letos Češi utratí 51,2 miliardy

Obliba nakupování v e-shopech stále roste. V letošním roce obrat českých internetových obchodů vzroste na 51,2 miliardy korun (růst o 15 procent) a uskuteční se více než 26 milionů objednávek při průměrné výšce 1962 korun. Vyplývá to z odhadů nákupního rádce Heureka.cz, který data o české e-commerce shrnul do podrobné infografiky.

Za poslední dva roky lze podle infografiky sledovat postupný vývoj v chování nakupujících. V roce 2010 byla například průměrná výše objednávky přes 3000 korun, nyní je 1962 korun. “Zákazníci se na internetu naučili nakupovat i zboží nižší hodnoty, které dříve nakupovali prakticky pouze v kamenných obchodech. Frekvence nákupů na internetu se tak zvýšila, což dokládá i nárůst počtu realizovaných objednávek,” říká k tomu Kamil Demuth z Heureky.

Klesající průměrné výši objednávek napomáhá i trend osobních odběrů, díky kterému zákazníci šetří na dopravném a nemají problém objednat si přes internet i zboží nižší hodnoty. Podíl osobních odběrů napříč celým trhem činí 22 procent, u vítězných obchodů v soutěži ShopRoku 2012, kde většina obchodů osobní odběr nabízí, činí podíl v průměru 44 procent a stále roste. V případě podílů jednotlivých dopravců je situace relativně stálá, i nadále více než polovina lidí volí pro dopravu Českou poštu (54 %), druhým nejoblíbenějším dopravcem je PPL (29 %) a třetím společnost DPD (7 %).

Rychlým tempem rostou podle očekávání přístupy z mobilních zařízení. Ještě začátkem roku 2011 činily méně než jedno procento, v současné době tento podíl překročil hranici pěti procent a nadále roste. “V mobilním nakupování vidíme obrovský potenciál a je nejvyšší čas, aby české internetové obchody pracovaly na lepších mobilních verzích svých obchodů,” konstatuje Demuth.

Zdrojem dat o českém e-commerce prostředí je analýza nákupního rádce Heureka.cz založená na agregovaných datech z českých internetových obchodů.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Super Bowl je tu, a s ním i reklamy. Tedy skandály, rekordy i pochybný úspěch virálů

Je to jeden z nejdražších reklamních prostorů. Aby taky ne, když se letos na Super Bowl bude dívat podle některých odhadů skoro 200 milionů Američanů. Svátek je to proto nejen sportovní, ale právě i reklamní. Honba za virálním šířením se projevuje naplno. Pro některé to už dopředu znamená zákaz vysílání, jiným se to vyplácí. Které spoty letos narazily, a jak dlouhý úspěch si skutečné virály vlastně zajistí?