Infografika: Jak technologie změnily burzovní obchodování

Jak se během desetiletí měnily technologie, měnil se také svět kolem nich. Znát je to na každém kroku, někde je ale ten rozdíl ještě výraznější. Jednou z takových oblastí se stalo i obchodování s akciemi a komoditami, které během let doznalo vskutku radikální proměny.

Pokud jde o investování, žijeme v době, kdy je běžným lidem snad nejpřístupnější v historii. Minimálně tehdy, nebudeme-li započítávat jako faktor to, zda mají prostředky, které by investovat mohli. Proměnou přitom investice prošly ještě dávno předtím, než se objevily služby jako Kickstarter a Indiegogo s úplně novým modelem tzv. crowdfundingu, investování založeného na velké spoustě drobných investic od neprofesionálních investorů.

Proměna přišla již před lety, když začaly obchodování přes klasické telefonní pevné linky vytlačovat první počítače. Počítače umožnily větší automatizaci burz a efektivnější přiřazování nabídek a poptávek, což obchodování nejen zrychlilo, ale také snížilo transakční náklady na každý provedený obchod. Výsledkem bylo, že se v devadesátých letech počet společností, které nabízely veřejnosti obchodování na burze, dramaticky zvýšil, a do poloviny 90. let se podíl investující veřejnosti zvýšil na 20 procent z pěti procent v 80. letech.

Obchodování s akciemi a komoditami přestalo být výhradně oblastí profesionálů a dočkalo se silné demokratizace. Podobnou proměnou, i když zdaleka ne tak radikální, pak celý systém začal procházet s příchodem chytrých telefonů. Místo toho, aby uživatelé museli při obchodování sedět doma u počítače, sledovat grafy a zadávat příkazy, mohou dnes odeslat nabídku či poptávku odkudkoliv a kdykoliv.

Celý proces proměny obchodování zachycuje přehledně následující infografika od forexové platformy FXCM:

Total
0
Shares
Další články